Z českého zemědělství odešlo za posledních deset let 81 tisíc lidí. Stát tím přišel hypoteticky na daních v poslední dekádě o 30 miliard korun, řekl prezident Agrární komory Jan Veleba. Pokles je především důsledkem propadu živočišné výroby, která je výrazně náročnější na lidskou práci než výroba rostlinná.
Podle viceprezidenta komory Jindřicha Šnejdrly by přitom fungující živočišná produkce dokázala na venkově zaměstnat o padesát až osmdesát tisíc lidí více než teď.
Představitelé největší domácí nevládní organizace zemědělců opakovaně kritizují představitele státu, že propad živočišné produkce a problematiku potravinové soběstačnosti přehlížejí. V zemědělství dnes podle Veleby pracuje asi 130 tisíc lidí.
"Není tady politik, který by se na to podíval národohospodářským pohledem," uvedl Veleba, který podobně jako Šnejdrla kandiduje ve volbách do Senátu.
Podle Veleby se do Česka dováží například takřka 220 tisíc tun vepřového masa a země je u této základní komodity soběstačná jen z 60 procent. "Když se do toho započtou dovozy selat, tak je soběstačnost už někde kolem 50 procent," podotkl Veleba. Vepřové se do země vozí především ze sousedního Německa. Od července stoupla cena německého vepřového zhruba o pětinu a kvůli tomu zdražuje také v tuzemsku.
Potravinová soběstačnost Česka se dlouhodobě snižuje, pokles zrychlil po vstupu země do EU. Jde hlavně o živočišné komodity, jejichž výroba stále klesá. Tuzemská produkce nedokáže naplnit ani spotřebu ovoce mírného pásu, zeleniny, brambor a vajec. Země je naopak soběstačná u hovězího masa, obilí, cukrovky a mléka. Názory na důležitost potravinové soběstačnosti a její zdravou míru se liší. Nejčastěji se uvádí, že by u důležitých komodit neměla klesnout pod 80 procent.