Zadlužená pulská loděnice jde do konkurzu. Rozhodl o tom příslušný obchodní soud v Pazinu v chorvatské Istrii. Začátkem června by stejný osud mohl potkat i loděnici v Rijece, která patří stejnému majiteli. Vlastník obou doků v severní části Jadranu je největší chorvatský stavitel lodí, krachující firma Uljanik.
Zadlužení loděnice v Pule dosáhlo výše 164,8 milionu kun (asi 573 milionů korun). Podle místních médií v ní o práci přijde 1118 dělníků, kteří ještě zůstali.
Snahy o záchranu doků trvaly téměř rok. Investorský zájem již projevil významný čínský lodní stavitel, firma CSIC. Její delegace navštívila pulskou i rijekskou loděnici koncem minulého měsíce. Chorvatská vláda by o její nabídce měla podle ministra hospodářství Darka Horvata rozhodnout tento týden.
Zaměstnanci Uljaniku loni i letos stávkovali. Mnozí z původního počtu 4500 už z firmy, která jim údajně řadu měsíců nevyplácela mzdy, odešli.
Chorvatský kabinet zvažoval, zda dá Uljanik do konkurzu, nebo zda přistoupí k restrukturalizaci firmy. Nakonec se rozhodl, že společnost, ve které vlastní 25procentní podíl a která má problémy s likviditou od roku 2017, kvůli příliš velkým nárokům na státní rozpočet zachraňovat nebude.
Náklady na sanaci firmy založené v roce 1856 by si podle agentury Reuters vyžádaly zhruba jednu miliardu eur (téměř 26 miliard korun), což odpovídá asi dvěma procentům hrubého domácího produktu (HDP) země. Rozhodnutí o loděnici v Rijece má podle agentury Reuters padnout 5. června.
Někteří analytici se domnívají, že stavba lodí již není pro Chorvatsko strategicky zásadní a že investovat do záchrany doků státní peníze by bylo neekonomické. Kdysi prosperující chorvatský loďařský průmysl bojuje o přežití od vyhlášení nezávislosti v 90. letech minulého století. Země v uplynulých 25 letech vynaložila na záchranu a posléze prodej státních loděnic více než 33 miliard chorvatských kun (115 miliard korun), napsala agentura Reuters.