Výhled do budoucna se zlepšuje, lidí, kteří mají práci, v Česku přibývá, oznámil v úterý slavnostně Český statistický úřad. Je v tom však drobný problém - ubývá totiž lidí s řádným pracovním úvazkem. A může to působit problémy.
Celkový počet zaměstnaných osob v ekonomice podle statistiků ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku meziročně vzrostl o 41,1 tisíce, tedy o 0,8 procenta, na 4,957 milionu. "Na tomto zvýšení se nepodíleli podnikatelé, ale osoby v postavení zaměstnanců," konstatoval Dalibor Holý z Českého statistického úřadu. Podle statistiků však narůstá spíše množství drobných zaměstnání prekérního charakteru než kvalitních pracovních míst, která poskytují zaměstnancům dlouhodobou perspektivu a osobnostní rozvoj.
"Pod pojmem prekérní zaměstnání je potřeba si představit například brigády krátkodobého charakteru, práci na živnostenský list pro jednoho zaměstnavatele, ale paradoxně i úvazky na dobu určitou či s kratší pracovní dobou," uvedl Holý.
Například počet úvazků na kratší pracovní dobu ve čtvrtém čtvrtletí ve srovnání s předchozím rokem vzrostl o 15 procent a počet úvazků na dobu určitou o 11 procent. Například po zkrácených pracovních úvazcích se přitom v Česku dlouho volá kvůli ženám po rodičovské dovolené, které by jim mohly pomoci zapojit se do pracovního procesu. "Bohužel ale nejsme v Holandsku, kde jsou vyšší platy. S těmi českými se ze zkráceného úvazku dá vyjít jen obtížně," odmítl Holý otázku, zda se spíše nejedná o pozitivní zprávu.
"Zkráceně řečeno, pro lidi, kteří hledají dlouho práci, mohou být tyto prekérní úvazky pozitivní. Z dlouhodobého hlediska v nich však postrádají jistotu, nemohou si vzít například ani hypotéku, nemají dobré kariérní vyhlídky," dodal Dalibor Holý.