Zaměstnavatelé: Minimální mzdu nezvyšujte, před chudobou neochrání

Ekonomika
11. 7. 2014 18:21
Práce se musí vyplatit, argumentuje ministerstvo (ilustrační foto).
Práce se musí vyplatit, argumentuje ministerstvo (ilustrační foto).

Zaměstnavatelé sdružení v Hospodářské komoře protestují proti plošnému zvýšení minimální mzdy. Před chudobou prý stejně neochrání a životní úroveň nezvýší. Místo toho navrhují zavedení minimální mzdy podle jednotlivých odvětví. Vyplývá to z připomínkového řízení k nařízení vlády, jež by mělo minimální mzdu v lednu zvednout z 8500 na 9000 korun.

Koncepce celoplošné minimální mzdy podle Hospodářské komory nezohledňuje rozdíly, které na trhu práce existují, a proto její zvýšení nepodporuje. "Může naopak vést ke zvýšení nezaměstnanosti, neboť podniky reagují na zvyšování minimální mzdy propouštěním zvláště některých kategorií zaměstnanců," argumentovala proti návrhu Hospodářská komora. V důsledku toho podle ní dochází k nárůstu nelegální práce.

Komora ovšem proti zvýšení minimální mzdy byla ještě ze dvou dalších důvodů. "Nezaručí ochranu před chudobou; výše minimální mzdy nepokryje základní osobní potřeby včetně bydlení, takže zaměstnanci pobírající základní mzdu žádají zpravidla o příspěvek na bydlení ze systému státní sociální podpory, případně doplatek na bydlení ze systému pomoci v hmotné nouzi," domnívá se Hospodářská komora.

"Nevede ke zvýšení životní úrovně zaměstnanců, a tudíž ani ke zvýšení jejich spotřeby a rozhýbání ekonomiky," dodala a navrhla zavedení minimální mzdy podle jednotlivých odvětví. V nich by se její výše dojednávala v rámci kolektivního vyjednávání mezi odbory a zaměstnavateli.

"Práce se musí vyplatit"

Ministerstvo práce a sociálních věcí však s jejími připomínkami nesouhlasí. "Stanovení minimální mzdy pouze v rámci kolektivního vyjednávání není v podmínkách České republiky vzhledem k nízkému pokrytí a rozvinutosti kolektivního vyjednávání možné," odmítlo ministerstvo návrh na minimální mzdu podle odvětví.

"Být zaměstnaný musí být výhodnější než pasivní pobírání sociálních dávek a zaměstnanci by měli být schopni ze svých pracovních příjmů uhrazovat svoje základní životní potřeby a nebýt závislí na příjmech ze sociálních dávek," zamítlo i další námitky Hospodářské komory. V souvislosti se zvýšením minimální mzdy podle něj v Česku nebyl nikdy prokázán přímý negativní vliv na úroveň nezaměstnanosti. Zvýšení se navíc podle ministerstva projeví i na útratách zaměstnanců, "což se pozitivně projeví v poptávce po výrobcích a službách zaměstnavatelů".

Podle návrhu nařízení vlády by se měla minimální mzda zvýšit od ledna 2015, a to z 8500 na 9000 korun hrubého měsíčně. Změna se však nedotkne zdravotně postižených, u kterých zůstane na nižší úrovni - právě proto, aby nepřicházeli o pracovní příležitosti. Návrh musí ještě schválit vláda na svém zasedání.

Autor: - pcl -Foto: ČTK , Horázný Josef

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ