Obiloviny na světových burzách nezažívají zrovna lehké časy. Ceny jsou u většiny z nich blízko ročních minim a zprávy k nim přicházející zatím nedávají velké naděje, že by se mělo něco v dohledné době výrazně změnit.
Proti tomu ale stojí velmi atraktivní technika - neboli pohled na graf. Ten vede mnoho investorů k přesvědčení, že "níž už to jít nemůže". To ale není zrovna nejpevnější argument, proč spekulovat na nárůst ceny.
S investicemi do komodit se váží některé zákonitosti. Poptávka po nich je velmi plochá, příliš se v čase nemění. Proto to nejdůležitější je nabídka. Jenže jak predikovat kvalitu kukuřice nebo poptávku po etanolu, případně se marně snažit o dlouhodobou predikci počasí, které nejvíce ovlivňuje úrodu.
A vzhledem k tomu, že mnoho faktorů je aktuálně pro obiloviny negativních, sázky na růst jejich cen jsou čirou spekulací. Neříkám, že to nemůže vyjít, ale takové investice jsou vhodné jen pro spekulanty, kteří mají v oblibě technickou analýzu.
Nicméně fundament je u obilovin zatím špatný. Americké ministerstvo zemědělství před týdnem nečekaně zvýšilo výhled produkce kukuřice o 1,2 procenta. To je o čtyři procenta více, než očekávali agrární analytici. V USA jsou obrovské zásoby - před příští sklizní bude ve skladech v USA 1,7 miliardy bušlů kukuřice, minulý měsíc se čekalo jen 1,6 miliardy.
To znamená, že zásoby jsou nejvyšší od roku 1988. Před týdnem své odhady zveřejnila také Brazílie. Produkce kukuřice tam bude 84,3 milionů tun oproti původnímu odhadu 81,8 milionů tun. A navíc silný dolar zdražuje komodity pro nedolarové investory, spekulanty, spotřebitele.
Sucho v ČR ceny obilovin jistě neovlivní, dokonce ani nadprůměrné sucho ve většině pěstitelských oblastí nemá aktuálně příliš sílu vytáhnout ceny nahoru. Sklady jsou totiž plné, zásoby v USA jsou nejvyšší od roku 1988 a úroda je kvalitní.
Autorem textu je analytik společnosti Cyrrus Tomáš Menčík.