Zdražování pohonných hmot v Česku zastavilo, benzin zlevnil o 15 haléřů

Ekonomika
5. 8. 2021 09:53
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Zdražování pohonných hmot v Česku se zastavilo. Benzin Natural 95 od minulého týdne zlevnil o 15 haléřů na průměrných 33,78 Kč/l. Nafta se prodává v průměru za 31,66 Kč/l, což je o 17 haléřů méně než minulou středu. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. V červenci benzin i nafta zdražily o více než korunu, Natural byl před týdnem nejdražší od prosince 2014. Analytici předpovídali, že růst cen skončí.

Před rokem byl benzin o 5,69 koruny na litru levnější, za litr nafty tehdy motoristé platili o 4,07 Kč méně.

"Řidiči se konečně dočkali zlevňování na čerpacích stanicích. Dění na ropném trhu jim navíc dává naději, že pokles cen pohonných hmot bude pokračovat i v následujících týdnech," řekl ve čtvrtek hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček. "V cenách na čerpacích stanicích se konečně začala projevovat dohoda kartelu OPEC a jeho spojenců, která od srpna zvýšila denní produkci ropy o 400 tisíc barelů," dodal.

Další pokles cen pohonných hmot u tuzemských benzinových pump očekává také hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. "Důvodem je pokles cen ropy na světových trzích způsobený obavou z dopadu šíření delta mutace covidu. Ta se nyní poměrně závažně šíří například v Číně, která představuje globálně největšího dovozce ropy. Agentura Bloomberg označuje nynější šíření koronavirové nákazy v Číně kvůli své plošnosti za tamní nejvážnější covidovou hrozbu od propuknutí pandemie na ve Wu-chanu na sklonku roku 2019," uvedl ve čtvrtek Kovanda.

Nejlevnější paliva nyní natankují řidiči ve Zlínském kraji, kde je litr benzinu v průměru za 33,48 Kč. Naftu tam prodávají průměrně za 31,29 Kč. Naopak nejdražší paliva nabízejí pumpy v Praze. Litr benzinu stojí v hlavním městě průměrně 34,34 Kč. Nafta se v metropoli prodává za 32,30 Kč za litr.

Autor: ČTK Foto: , pixabay.com/ResoneTIC

Další čtení

Výrobce autobusů Iveco vloni zvýšil zisk o 859 milionů korun

Ekonomika
8. 7. 2025

Savencia uzavře mlékárnu v Hodoníně, sýr Apetito bude vyrábět v Německu

Ekonomika
8. 7. 2025

Průmysl i stavby v květnu zrychlily růst, zahraniční obchod v přebytku

Ekonomika
Aktualizováno: 7. 7. 2025 21:59

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ