Živě o projektu CSS: Nakolik je výhodná a prospěšná meziobecní spolupráce

Ekonomika
25. 2. 2021 08:30
Živě o projektu CSS: Nakolik je výhodná a prospěšná meziobecní spolupráce.
Živě o projektu CSS: Nakolik je výhodná a prospěšná meziobecní spolupráce.

Ve čtvrtek 25. února se CSS rozloučí závěrečnou konferencí, kterou můžete sledovat od 9:00. Dozvíte se například, jaké byly zkušenosti z jeho provádění nebo nakolik je meziobecní spolupráce výhodná a prospěšná.

Videostream označený značkou PROTEXT VIDEO není součástí zpravodajského servisu ČTK, jde o komerční prezentaci zadavatele.

V rámci CSS jsou poskytovány služby v oblasti veřejné správy s důrazem na samosprávné kompetence, ale i v přenesené působnosti s cílem zajistit efektivnější poskytování veřejných služeb občanům. Projekt prověřoval možnost přenosu a výkonu některých kompetencí v oblasti výkonu veřejné správy v samostatné i přenesené (státní) působnosti na Dobrovolné svazky obcí DSO. Hlavními partnery projektu v území byly právě DSO, celkově se jich zapojilo 83 s územním pokrytím celé ČR.

Videostream označený značkou PROTEXT VIDEO není součástí zpravodajského servisu ČTK, jde o komerční prezentaci zadavatele.

Hlavním cílem projektu prostřednictvím vytvoření CSS bylo dosáhnout:

  • zkvalitnění a zefektivnění výkonu veřejné správy a veřejných služeb poskytovaných v rámci samostatné, příp. přenesené působnosti obcí, prostřednictvím rozšíření služeb poskytovaných občanům zapojených obcí,
  • zajištění rovnoprávnějšího přístupu občanů k poskytovaným veřejným službám,
  • zlepšení informovanosti občanů o poskytovaných veřejných službách,
  • zvýšení dostupnosti a kvality poskytovaných veřejných služeb pro občany,
  • přenos znalostí a vytvoření a/nebo rozšíření znalostní a zkušenostní báze zaměstnanců DSO a ověřit tak funkčnost navrženého modelového řešení, které povede ke zvýšení odbornosti a optimalizaci administrativní kapacity obcí na bázi meziobecní spolupráce.

V rámci projektu byl zpracován a Svazem měst a obcí České republiky ministerstvu vnitra do připomínkového řízení předložen návrh legislativní úpravy zákona o obcích, který by dobrovolným svazkům obcí s definovanou strukturou a zaměřením umožnil vykonávat kompetence, jež by na ně obce dobrovolně přenesly. Návrh vychází z reálných zkušeností získaných při realizaci projektu.

Na bázi meziobecní spolupráce bylo realizováno skoro 1700 projektů. Projekty byly nejrůznějšího charakteru (od velkých - Domov pro seniory za 132 miliony korun přes svazkové zařízení pro předškolní vzdělávání až po opravdu drobné záležitosti). Všechny však splňovaly základní atribut: vždy muselo jít o projekt realizovaný společně více obcemi.

Spolupráce obcí v rámci DSO se osvědčila i při podpoře místní, lokální ekonomiky. Díky projektům zaměřeným na podporu meziobecní spolupráce byla v území vytvořena a z projektů podpořena řada pracovních pozic. Na těchto pozicích zaměstnané osoby pak byly odpovídajícím způsobem proškoleny, a získaly tak vyšší kvalifikační předpoklady pro své uplatnění v budoucnosti.

V rámci projektu byly realizovány velmi úspěšně a pro zapojené obce i potřebně aktivity, které při jeho zahájení vůbec neexistovaly. Jde například o podporu obcí při realizaci kompetence ochrany osobních údajů (GDPR) a v závěru projektu i spolupráce a podpora v pandemické situaci související s epidemií covid-19. Tady byla významně rozšířena spolupráce obcí a podstatně zaměřena i na uspokojování běžných denních, sociálních potřeb obyvatel jednotlivých DSO.

Důležitost a váhu projektu podpoří i řada významných hostů závěrečné konference. Jsou mezi nimi ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, ředitel odboru strategického rozvoje a koordinace veřejné správy ministerstva vnitra David Sláma, náměstek pro řízení sekce regionálního rozvoje ministerstva pro místní rozvoj David Koppitz, náměstek pro řízení sekce fondů EU, finančních a dobrovolných nástrojů ministerstva životního prostředí Jan Kříž nebo ředitel odboru financování územních rozpočtů ministerstva financí Miroslav Matej.

Svaz měst a obcí ČR bude na konferenci zastupovat jeho předseda a starosta města Kyjov František Lukl, výkonná ředitelka Radka Vladyková nebo Lukáš Vlček, starosta města Pacov a předseda regionální komise SMO ČR.

O představách a roli Svazu měst a obcí ČR v dalším rozvoji meziobecní spolupráce a roli DSO ve veřejné správě a při poskytování veřejných služeb bude mluvit Pavel Drahovzal, starosta obce Velký Osek, předseda komory obcí a místopředseda SMO ČR.

Více na stránkách www.smocr.cz

Autor: PR ČLÁNEK

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ