Zpracovatelský průmysl USA zvýšil produkci, letos poprvé

Ekonomika
14. 6. 2019 21:42
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Produkce zpracovatelského průmyslu ve Spojených státech se v květnu zvýšila o 0,2 procenta a v letošním roce tak vykázala první měsíční vzestup. Přispěla k tomu výroba motorových vozidel a jejich komponentů. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila americká centrální banka (Fed).

Páteční data by mohla zmírnit obavy, že na americké výrobce má dopad zpomalující se globální ekonomika. Produkce zpracovatelského průmyslu v USA se v lednu, únoru a dubnu snížila, v březnu zůstala beze změny.

Ekonomové se obávají, že obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou přispívá ke globálnímu zpomalení. Podle zprávy průmyslová produkce v Číně neočekávaně zpomalila na nejnižší tempo za 17 let.

V USA v květnu vzrostla výroba motorových vozidel a komponentů o 2,4 procenta. Bez obou těchto sekcí zpracovatelský průmysl stagnoval. Vyhlídky tohoto sektoru, který se na ekonomice podílí asi 12 procenty, jsou poznamenány skutečností, že účinek loňských stimulů v podobě vládních výdajů a daňových škrtů odeznívá.

Celková produkce amerického průmyslu, který zahrnuje také veřejné služby a těžební činnost, v květnu stoupla o 0,4 procenta.

Autor: ČTK Foto: , pixabay.com/LAWJR

Další čtení

Slovenští hoteliéři zaznamenali rekordní květen v počtu hostů

Ekonomika
14. 7. 2026

Nabídky na dostavbu D35 formou PPP podala tři konsorcia, stavět se může letos

Ekonomika
14. 7. 2026

EK schválila dalších 25 miliard Kč pro Česko na plnění Národního plánu obnovy

Ekonomika
13. 7. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ