České domácnosti si věří a utrácejí. Závislost soukromých investic na dotacích je ale nebezpečná. "Namísto toho, aby veřejné výdaje hospodářský cyklus vyhlazovaly, tak ho prohlubují," říká Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky.
České hospodářství ve druhém čtvrtletí meziročně zrychlilo růst z původně očekávaných tří na čtyři a půl procenta. Je to pro vás překvapení?
Určitě ano. Hned na první pohled mně to číslo přijde neuvěřitelné. Takový hospodářský růst je typičtější spíše pro ekonomiky rozvíjejících se trhů. Z hlediska historického srovnání je oficiálně oznámený růst ve druhém čtvrtletí jeden z nejvyšších v celé historii České republiky.
Dá se už říci, co za tím stojí?
To se nyní blíže určit nedá. Přesnější data budou zveřejněna se zpožděním. Když nehodnotíme jenom minulé čtvrtletí, ale celý cyklus, lze to obecně přisuzovat dlouhodobé konkurenceschopnosti české ekonomiky, vnitřní i vnější hospodářské rovnováze či zdravému bankovnímu sektoru. K tomu je zapotřebí přičíst i současné impulsy. Uvědomme si, že máme nejen u nás, ale v celé Evropě dlouhou dobu extrémně uvolněnou měnovou i rozpočtovou politiku. Když se všechny tyto faktory sejdou, výsledkem je mimořádně rychlý růst naší ekonomiky.
Prý se ale také činí tuzemské domácnosti, které slušně utrácejí. S tím byste souhlasil?
Ano, jednoznačně. Spotřeba domácností stabilně roste už čtvrtým rokem v řadě kolem tří procent. To je nejen slušný výsledek, ale také známka toho, že Češi našemu hospodářství věří. Přesto domácnosti nejsou samy, kdo poptávku po českém zboží táhne. Nezanedbatelný podíl na tom má také poptávka ze zahraničí, tedy český vývoz.
* Jak se projevilo umělé oslabování koruny, které dlouhodobě prováděla ČNB?
* Co by mohlo ekonomiku obrátit opačným směrem?
* Dá se to už po tak krátké době posoudit vliv EET na výběru daní?
* Jak závisí česká ekonomika na Německu?
* Čím to je, že se Německu také velmi daří?
* Máme se bát, že nám roboti vezmou práci?
NA TYTO A DALŠÍ OTÁZKY NALEZNETE ODPOVĚDI V NOVÉM ČÍSLE ČASOPISU FAKTOR S, KTERÝ VYŠEL 7. ZÁŘÍ.