Potřebujete na ně velký showroom a konkurencí jsou pro vás i "ojetiny", říká o trhu s klavíry a pianiny Zuzana Ceralová Petrofová z páté generace Petrofových, který nyní vede proslulý rodinný podnik.
Už nikoli USA, ale Asie a především Čína jsou hlavními výrobci klavírů. V Evropě jste však nadále, co se výroby týče, jedničkou?
Ano, je to tak, doba se změnila. Pořád jsme sice největší evropští výrobci, držíme pětatřicet procent objemu, ovšem v průběhu posledních patnáct let zde došlo k velkému zlomu. Když jsem před devatenácti lety nastupovala do firmy, prodávalo se pětatřicet tisíc kusů pian v Evropě, nyní je to maximálně třetina. Přitom v Číně se nyní prodá čtyři sta padesát tisíc nových nástrojů. Řada výrobců v Evropě buď skončila, anebo je koupili Číňané, kteří pak převedli výrobu do Asie. Pro nás proto znamená velký potenciál právě trh v Číně, Japonsku, Hongkongu, Singapuru a Malajsii.
Kolik procent vašich prodejů tvoří Čína a kolik zůstalo na Evropu a USA?
Celá Asie tvoří pětapadesát procent, Čína čtyřiatřicet procent z našich celkových tržeb. Severní, západní a jižní Evropa se na tržbách podílí ze šestadvaceti procent. Rusko a země bývalého východního bloku bereme zvlášť, ty tvoří dnes asi deset procent, a prodeje do Ameriky dosahují jen čtyř procent. Do Ruska se dříve prodávalo více, ale vzhledem k různým opatřením prodeje klesají. USA jsou problematické kvůli financování. Američané žijí na dluh a piano chtějí platit až za rok ve splátkách, což pro nás není schůdné. Zatímco Číňané platí buď dopředu, nebo při dodání, případně zaplatí do tří měsíců.
Znamená to, že hudbě je Asie více otevřená?
Piano je zbytné zboží a prodává se tam, kde jsou peníze, kde je ochota hrát a kde je k tomu správná kultura. Děti v Číně chtějí hrát a něco světu dokázat. Dnes najdete v Číně nejvíce pianistů a dost zákazníků, kteří jsou ochotni zaplatit za nástroj. Je tam nejvíce výrobců pian na světě, a tím pádem i velká konkurence.,
CELÝ ROZHOVOR NAJDETE V ČASOPISU FAKTOR S, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 19. DUBNA.










