Zdeněk Skála: České obchodní řetězce jsou na vzestupu

Relax
13. 1. 2014 12:30
Zdeněk Skála, Incoma GfK.
Zdeněk Skála, Incoma GfK.

Trend poptávky po všem českém se začíná projevovat i ve výběru obchodních řetězců. I zde platí, že ty lokální posilují, píše Zdeněk Skála z Incoma GfK v analýze pro MarketingSalesMedia. Zároveň přinášíme také přehled největších obchodních sítí s českým kapitálem.

Na českém trhu probíhá dlouhodobě koncentrace obchodu spojovaná často s mezinárodními řetězci. Společně s tím se však mění situace i mezi kapitálově českými obchodními společnostmi. Řada z nich se pravidelně umisťuje v žebříčcích největších obchodních společností , jako např. společnosti Geco, Hruška, Peal, Qanto, JIP, Rosa market, Flosman a samozřejmě spotřební družstva sdružená v systému Coop. Právě nejsilnější české obchodní firmy se v dlouhodobém vývoji kapitálově spojují a vytvářejí silné skupiny schopné konkurovat prodejnám nadnárodních společností. Jedním z posledních příkladů je převzetí společnosti Vonet firmou Qanto, ale podobná situace panuje i u většiny ostatních velkých českých obchodníků. Výsledné celkové výkony těchto skupin je pak kvalifikují na pozice blízko k TOP10, přičemž z účetních závěrek (v případě, že nejsou zveřejněné konsolidované výsledky za celou skupinu) to nemusí být na první pohled vidět.

Spojení maloobchodu a velkoobchodu
Současná situace českých obchodníků je specifická v tom, že většinou mají jak velkoobchodní činnost (vč. cash&carry), tak maloobchodní prodejny. Ty jsou převážně menších velikostí - a malé formáty si v posledních letech znovu získávají oblibu mezi nakupujícími (viz Incoma Shopping Monitor). Do jisté míry tedy menším formátům nahrává vývoj trhu. Je to ale opravdu do jisté míry - konkurence i v tomto segmentu roste, více se sem zaměřují i mezinárodní řetězce a vývoj kupní síly a spotřebitelské nálady zatím není jednoznačně pozitivní. Zajímavým ukazatelem tržní aktivity je množství letákových promocí, které jednotlivé obchodní systémy vydávají. Samozřejmě je pokrytí české populace letáky nesrovnatelné, ale i prostý počet "letákových oken" dává zajímavý obrázek.

Znovu na scéně
Ze strany českého obchodu přichází i řada inovací v oblasti obchodního formátu. Jsou to zejména různé specializované obchody (často unikátní či v počtu několika málo jednotek). Některé z nich se však postupně stávají tržním fenoménem (např. "kamenné farmářské prodejny") a tento trend bude jistě pokračovat (viz např. prodejny různých zahraničních specialit). Je také typické, že od konce 90.let výrazně vzrostl počet specializovaných prodejen pečiva (sčítání nezávislé obchodní sítě Incoma GfK).

Celkově je zřejmé, že se po velké útlumu konce 90. let dostávají "tradiční obchodníci" opět výrazně na scénu a můžeme se těšit na další nárůst pestrosti trhu.

Přehled největších obchodních sítí s českým kapitálem

Bala - Síť formou franšízy sdružuje více než 1600 členů. Řídí ji mateřská společnost ČEPOS (Česká potravinářská obchodní), jež je zároveň nákupní aliancí sdružující 18 velkoobchodů. Má také gastro divizi.

Brněnka - Obchodů s krokodýlem ve znaku je v Brně a okolí k 1. lednu 227. Na bázi měkké franšízy sdružuje síť Brněnka 189 firem.

Coop - Svaz českých a moravských spotřebních družstev sdružuje 53 spotřebních družstev, z toho 47 obchodních, která provozují dohromady téměř 2 800 prodejen. Více než 400 prodejen potravin je začleněno do maloobchodních řetězců Coop Tuty, Coop Tip, Coop Terno, Coop Diskont a Coop Stavebniny., součástí jsou i prodejny Konzum, obchodní družstvo Ústí nad Orlicí.

Flosman - V jižních Čechách provozuje přes 40 maloobchodních prodejen Flop a 3 velkoobchody.

Geco - česká síť prodejen tabáku a tisku má okolo 250 prodejen v 95 městech po celé České republice a má i 9 velkoobchodních poboček.

Hruška - Maloobchodní síť dnes sdružuje téměř 700 malých prodejen. Od Tesca se chystá koupit 22 prodejen na Moravě. Antimonopolní úřad má o spojení rozhodnout v polovině ledna. V roce 2007 převzala prodejny Konzum a Pramen.

JIP Východočeská - Společnost nyní provozuje 43 maloobchodních prodejen, 12 velkoobchodních prodejen cash & carry a 7 velkoobchodů. Výrazně posílila po loňském odchodu společnosti Lekkerland z českého trhu.

Peal - velkoobchodní firma, dováží tabákové výrobky, nápoje, pochutiny, cukrovinky a drogerii. Je akcionářem společnosti Czech Tobacco Corporation.

Qanto - Společnost provozuje na Svitavsku 22 maloobchodních prodejen a 6 velkoobchodů. V polovině září 2013 koupila velkoobchodní společnost Vonet.

Rosa Market - Kromě velkoobchodu provozuje také vlastní síť asi 200 maloobchodních prodejen pod značkou Potraviny ENAPO.

Autor: Zdeněk Skála

Další čtení

Geocaching je hra novodobých lovců pokladů, propadli jí i Češi

Relax
1. 5. 2025

Steel Hunters začíná novou sezónu a přidá zdarma Battle Pass

Relax
29. 4. 2025

Soutěž o vstupenky na muzikál Jakoubek

Relax
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ