Že jsou Odol a Pitralon tradiční české značky? Častý omyl

Relax
2. 5. 2018 14:10
Že jsou Odol a Pitralon tradiční české značky? Častý omyl
Že jsou Odol a Pitralon tradiční české značky? Častý omyl

E-shop Lékárna.cz ověřil u svých zákazníků povědomí o českém původu drogistických značek. Z téměř tří set dotazníků zjistil, jaké značky svůj český původ zužitkovat umějí, ale také to, jaké zahraniční výrobky těží z českého původu neoprávněně.

České značky: kolik lidí je poznalo?
 Alpa  96 %
 Indulona  89 %
 Astrid  87 %
 Vitana  87 %
 Solvina  84 %
 Dermacol  72 %
 Aviril  71 %
 Acylpyrin  67 %
 Sunar  67 %
 Jar  65 %
 Herbadent  59 %
 Ria  52 %
 Palmex  24 %

Nadpoloviční většina respondentů dokázala odlišit české značky od zahraničních. Pomyslnou jedničkou je Alpa, kterou poznalo 96 % lidí, mezi rodinné klenoty patří také Indulona (kterou správně mezi české značky zařadilo 89 % respondentů) a Astrid (87 %).

Možná překvapením může být, že nejznámější český prostředek na mytí nádobí Jar správně označilo jenom 65 % zákazníků. Za spíše zahraniční považovali lidé i zbývající tři české značky Herbadent, Ria a Palmex.

I předlistopadové stálice mohou být zahraniční

Největším oříškem pro Čechy byly Odol a Pitralon - správně jako zahraniční je označilo jen 36, resp. 24 procent lidí. Potíž je v národní historii a tedy správném vnímání, co je naše a co cizí.

Ačkoli je Odol jedna z nejoblíbenějších zubních past Čechů a značka vznikla v roce 1892 v Podmoklech, které jsou dneska součástí Děčína, jde o německou značku. Vytvořila ji drážďanská firma Linger Werke, po válce ji stát znárodnil a převedl na ústeckou Setuzu. Po roce 1989 došlo ke sporu, který skončil šalamounským řešením - český výrobce nesmí Odol vyvážet do zahraničí, německý naopak má uzavřený český a slovenský trh.

Stejně tak má německý rodokmen Pitralon, nejznámější voda po holení v předlistopadovém Československu. Značka vznikla v německém rodinném podniku Georga Schichta ve dvacátých letech 20. století a používala se pro voňavky, mýdla, prací prostředky, ale překvapivě i pro krmiva a dietní přípravky. Až v roce 1951 se začala vyrábět i voda po holení, tehdy už v národním podniku Setuza.

Autor: - red -Foto: , Alpa

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ