17. březen: <span>Hitler v Brně</span>, Pražané v Bílé labuti

Domácí
17. 3. 2009 09:30
bez popisku 143043
bez popisku 143043

Adolf Hitler po příjezdu do Brna.Pátek 17. března 1939. Adolf Hitler přijíždí přes Olomouc do Brna a Němci z moravské metropole ho uvítají jako osvoboditele. Podivné je, že Lidové noviny událost popisují jako „svátek Brna". 

Svátek Lidových novin

Svátek Brna. Přesně tak se jmenuje reportáž Lidových novin, která detailně popisuje brněnský pobyt Adolfa Hitlera. Jiné noviny přitom volí střídmější titulky, například oblíbený brněnský deník Moravská orlice si vystačí s oznámením tohoto znění: „Vůdce a říšský kancléř Adolf Hitler navštívil Brno a Olomouc". 

„V Brně je v těchto dnech ruch jako snad v největších evropských městech," začíná líčení Lidových novin. Zvláštní vlak s německým kancléřem přijíždí na brněnské nádraží v 11 hodin. „Vůdce nasedl do automobilu, který jede od nádraží s čestným průvodem kolem Zemského divadla, přes Koliště, kolem Německého domu, přes Lažanského náměstí, Rašínovou ulicí, náměstím Adolfa Hitlera a ulicí Zámečnickou na Dominikánské náměstí," popisují noviny přesnou trasu Hitlerovy vizitace moravské metropole.

Hitler v Brně (deník Moravská orlice).„Oblečen ve svou hnědou uniformu vůdce oddílů SA, vypadal říšský kancléř Hitler velmi svěže," nevynechají Lidové noviny žádný detail. Náměstí Svobody už nese název náměstí Adolfa Hitlera, tady je také vůdce vítán nejbouřlivěji a deník popisuje, jak skupina mladých chlapců vítá Hitlera z vrcholu mariánského sloupu.

Plná jsou i všechna okna domů na náměstí. Reportér Lidových novin sleduje „svátek Brna" s pečlivostí místního znalce, vždyť redakce deníku se nachází jen kousek od Hitlerova náměstí v sousední České ulici.            

Z Brna do Vídně

Hitler se v Brně dlouho nezdržel. O půl druhé už zamířil na brněnské nádraží a odjel do Vídně. Zajímavé je, že do Brna německý kancléř nepřijel z Prahy, jak se občas objevuje v literatuře. Hitler přespal na Pražském hradě jen z 15. na 16. března, odpoledne 16. března zamířil domů do Říše a teprve brzy ráno vyjel zvláštním vlakem přes Olomouc do Brna. „Hitler velmi nerad přespával mimo Říši. Například už při návštěvách Sudet v říjnu 1938 se na noc vždycky vracel domů, nikdy nepřespal například v Karlových Varech nebo v Chebu, kde byl přitom nadšeně uvítán," vysvětluje vojenský historik Jan B. Uhlíř. 

Skleněný palác v Praze

Zatímco Brno v pátek vítalo německého kancléře, Pražané nakupovali. Právě 17. března byl otevřen nový obchodní dům Bílá labuť a novináři ho označili za „první pražský obchodní dům amerického rozsahu".

PŘEDCHOZÍ DÍLY SERIÁLU ZDE.

„Je to skleněný obchodní palác, největší toho druhu, neboť má prodejní plochu dvakrát tak velkou jako pražské hřiště AC Sparty a sedm nadzemních pater končí věží, jež je 48 metrů nad úrovní ulice," napsaly Lidové noviny a dodaly, že na stavbu se spotřebovalo 35 vagonů železa, 340 vagonů cementu a v budově bylo uloženo 66 kilometrů různých kabelů.

Dora Müllerová vzpomíná: Já jsem Hitlera nevítala

Mezi brněnskými Němci však žila i skupinka intelektuálů, pro kterou byla okupace šokem. „Hitlera většina Němců vítala fanaticky, to je pravda. Ale já jsem ho určitě vidět nechtěla." vypráví Dora Müllerová (89), německá sociální demokratka a poslední svědkyně „německého demokratického Brna", toho času kvůli zdravotním potížím v nemocnici.

 

Společně s rodiči se před okupací starala o německé a rakouské intelektuály na útěku před Hitlerem, pomáhala jim při získávání azylu v Československu, s bydlením i prací. 

 

Věřila jste, že se Hitler spokojí se Sudetami a na zbytek Československa nesáhne?
Ano, stejně jako táta. Jednou, už po okupaci Sudet, jsme vášnivě diskutovali s Ludwigem Czechem (do dubna 1938 československý ministr zdravotnictví a předseda německé sociální demokracie v ČSR, pozn. red.) a do hovoru vstoupila maminka s poznámkou, že za půl roku máme Hitlera i v Brně. Tehdy jsme se na mámu osopili jako dravci, otec jí dokonce řekl, že je hloupá a nerozumí politice. Matka si ale celý život vedla deník a pod zápis o tomto sporu si za půl roku připsala tužkou: „A přece jsem měla pravdu, německá armáda už je v Brně."

Jak jste prožila okupaci?
První den okupace, 15. března 1939, u nás zazvonila moje starší sestra Blanka. Byla vyděšená, co prý dělají ti vojáci v ulicích? Pomáhala organizovat útěky dětí vídeňských Židů a měla jich ten den plný byt. Nakonec se jí ještě do večera podařilo překročit hranice s Polskem a děti skutečně dostala do Palestiny.



 

Další čtení

Pietní místo před hotelem Thermal v Karlových Varech

Ve Varech chtějí přejmenovat ulici po Bartoškovi. Už by nebyla Moskevská

Domácí
9. 5. 2025
Hraboš polní

Jak se počítají hraboši? Podle východů z nor. Ubylo jich, ale nebezpečí trvá

Domácí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Řidič kamionu převážel eura za miliony. Dopadli ho celníci. Přišel o ně a mlčí

Domácí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ