<span>2. 11. 1989:</span> Čínský generál na Pražském hradě

Domácí
2. 11. 2009 07:20
bez popisku 208641
bez popisku 208641

Jakeš v rozhovoru s nejvyšším mužem čínské armády.Do sametové revoluce zbývalo pouhých patnáct dnů. Na Pražském hradě tomu nic nenasvědčovalo. Ve čtvrtek 2. listopadu 1989 tady Husák s Jakešem srdečně uvítali náčelníka generálního štábu Čínské lidové osvobozenecké armády generálplukovníka Sü Sina.

Husák s Jakešem tak mohli dostat z první ruky návod, jak se zbavit opozičních demonstrantů. Na počátku června 1989 totiž tanky Čínské lidové osvobozenecké armády zlikvidovaly studentské bouře v Pekingu a Čína dodnes nepřiznala, kolik studentů tehdy skončilo pod pásy bojových vozidel (odhaduje se, že až několik tisíc). Husák s Jakešem při rozhovorech s nejvyšším mužem čínské armády ale nejspíše poklimbávali. Jak jinak si vysvětlit, že při následné listopadové revoluci neposlali proti demonstrantům v pražských ulicích ani jediný tank? A to se schůzky samozřejmě zúčastnil i tehdejší československý ministr národní obrany. Dnešní kontrolní otázka tedy zní, jak se jmenoval tento armádní generál?

Stokoruna s Gottwaldem, rok 1989.Baník, Gottwald a pracovní soboty

Atak příznivců Baníku Ostrava, kteří 1. listopadu napadli fanoušky Dynama Kyjev, stále prošetřovala policie. Bylo zjištěno, že jeden z pěti zraněných Sovětů byl zraněn těžce, "baníkovci" mu polámali páteř. Příslušníci StB informovali v denní situační zprávě Milouše Jakeše, že se v Praze chystá protestní demonstrace na výroční den narození Klementa Gottwalda, tedy 23. listopadu. Revoluce však vypukla už o šest dnů dříve. V Praze zasedala vláda a projednala „centrální variantu dlouhodobého ekonomického výhledu do roku 2005". S tak vizionářským pohledem do budoucna se však soudruzi obtěžovali zbytečně. Stejně tak zbytečné bylo konstatování, že v letech 1991 až 1995 už vláda „nepočítá se zaváděním pracovních sobot", jak slavnostně oznámilo Rudé právo. 

Švýcarští soudruzi a odsun do SSSR

Tajemník Ústředního výboru KSČ Jozef Lenárt ve čtvrtek 2. listopadu zkoumal ve Švýcarsku, jak si žijí tamní soudruzi. V Ženevě se totiž setkal s generálním tajemníkem Švýcarské strany práce Jeanem Spielmannem a „dalšími členy politického byra", jak informovalo Rudé právo. V televizi byl na programu britský televizní film Hospoda Jamajka a dokument z cesty premiéra Adamce po Rakousku. Přes rakouskou a německou hranici se pokusilo nelegálně přejít šest občanů, z toho čtyři z NDR.

Hlásit se to musí, řekl si jistý občan Hradce Králové, který policii 2. listopadu odnesl leták, jenž našel ve své poštovní schránce. Leták vyzýval k pokojné demonstraci za lidská práva dne 13. 12. na Velkém náměstí. Podle situačních zpráv ministerstva vnitra byl policii tentýž den předán i dopis, který našel ve schránce náměstek ředitele pro kádrovou práci Krajského ústavu národního zdraví v Ústí nad Labem. Neznámý pachatel mu v listu hrozil, že bude odsunut do Sovětského svazu.  

Dobová kriminalita

Kradlo se méně než dnes, 2. listopadu bylo v celém Československu vykradeno pouhých 32 aut, 14 chat a 10 obchodů a restaurací, 14 bytů a 15 dalších objektů. Stalo se 280 nehod, při kterých zahynulo sedm osob. V Trhové Kamenici vyhořela odchovna telat. V Hlučíně u Ostravy vyhodil jistý horník po předchozí hádce svoji manželku z okna. Přežila s těžkými zraněními. 

VÍCE ZE SERIÁLU KRACH KOMUNISMU ČTĚTE ZDE

Repro: Ivan Motýl

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ