Jaký byl rok 2013 z pohledu policie a velkých korupčních kauz? Velmi plodný. Zatýkání kvůli IT zakázkám v Lesích ČR, razie v ČEZ kvůli solárním elektrárnám či první obvinění v politiky oblíbené firmě Key Investments. Některé případy ovšem budí značné kontroverze, jako třeba obvinění vedení pražské radnice v případu OpenCard nebo takzvaná kauza Nagyová, která smetla vládu Petra Nečase a způsobila předčasné volby.
Velký ohlas vzbudily v závěru minulého roku především dvě zprávy. Po měsících pátrání a prověřování zatkla protikorupční policie Jana Přibila, bývalého šéfa informačních technologií ve státním podniku Lesy ČR. Snad ještě větší pozornost vzbudil také rozsáhlý zásah v energetickém gigantu ČEZ, který se podle informací státních zástupců týkal solárních elektráren a jejich odkupu od soukromých společností - mimo jiné předraženého odkupu obřího projektu Amun-Re, za nímž podle některých indicií stojí vlivný lobbista Ivo Rittig.
Lesy a jejich zakázky
Jméno podnikatele trvale žijícího v Monaku se minulým rokem a policejními vyšetřováním prolínalo mnohokrát. Rittigovo jméno se nevyhnulo ani Lesům ČR, pro které jeho konzultantská firma v minulosti vypracovala protikorupční manuál a radila jim, kam správně investovat miliardy na účtech.
Prosincové zatčení šéfa IT Jana Přibila se však týká úplně jiné zakázky. Za vybudování datového centra a takzvané helpdesk, za které normálně společnosti utrácejí miliony, neváhaly Lesy ČR vyplatit téměř jeden a čtvrt miliardy.
Finanční analytický útvar ministerstva financí navíc policii upozornil na to, že zakázka mohla být nadhodnocena cíleně. Z účtů vítězných firem totiž záhy odešlo 340 milionů na konta ve Švýcarsku. Z nich putovaly peníze opět do Česka na účty, k nimž měli podle policie přístup lobbista Jiří Hart a podnikatelé Michal Kříž a Martin Štufi. Čtvrt miliardy bylo poté vybráno v hotovosti.
Situací kolem Lesů ČR a ustavením nového generálního ředitele firmy, která rozděluje každoročně zakázky na těžbu dřeva za mnoho miliard korun, se hodlá zabývat nová vláda.
Konec kamarádšoftu
Svoji činnost letos také definitivně ukončila firma Key Investments, která skončila v konkursu. S jejím jměním je to opravdu na pováženou a již nyní je zřejmé, že některé pražské městské části nebo třeba i Sokolov a Votice přijdou o stamiliony korun.
Protikorupční policie v této souvislosti na jaře obvinila z porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže ředitele a předsedu představenstva firmy Daniela Brzkovského a další dvě ženy. V případě odsouzení jim hrozí až osm let vězení.
Nyní se bárka s nápisem Key Investment, u jejíhož vzniku stál i kancléř prezidenta Václava Klause Jiří Weigel, potápí ke dnu. Přitom tahle firma dlouho fungovala jako oblíbenkyně politiků. Pomohla k pohádkovému zbohatnutí expremiérovi Stanislavu Grossovi nebo "odkláněla" peníze pro bývalého ministra průmyslu Martina Kocourka.
Velká trefa?
Rozhodně největší policejní akcí byla červnová razie protimafiánského útvaru v domech pražských lobbistů Iva Rittiga a Romana Janouška, ale i na úřadu vlády. Z rozsáhlého vyšetřování prozatím padla obvinění někdejší šéfky kabinetu premiéra Petra Nečase Jany Nagyové z nezákonného úkolování vojenské rozvědky. Další část případu, domlouvání trafik pro poslance ODS za jejich odstoupení ze sněmovny, poslal k ledu Nejvyšší soud.
Případ vzbudil doposud řadu rozpaků především proto, že jeho hlavní část - vyšetřování propojení podnikatelů na vysoké státní úředníky a ovlivňování vyšetřování závažných případů - dlouho nenesla žádné výsledky.
Až na sklonku ledna policie obvinila bývalého náměstka pražského vrchního státního zastupitelství Libora Grygárka, který měl Rittigovi s Janouškem sloužit. Zajímavé ovšem je, že dosud nebyl vyslechnut.
Ještě větší rozpaky pak vzbudilo obvinění pražských radních, kteří kvůli špatně uzavřeným smlouvám předchozím vedením města schválili dodatky k prodloužení fungování mediálně propírané OpenCard. Bez výběrového řízení. Policie tak nyní žádá sněmovnu o vydání bývalého primátora Bohuslava Svobody.
Mrtvola na severu
Zajímavou zprávou, která kvůli utajovanému vyšetřování zůstává poněkud stranou mediálního zájmu, je stíhání bývalého rozvědčíka Jana Petržílka a exšéfa Věcí veřejných Víta Bárty. Zpravodajec měl Bártovi vynést tajnou službou nahrané rozhovory mezi lobbistou Janouškem a primátorem Bémem. Mnohem zajímavější je ale podezření, že po odchodu z BIS měl Petržílek donášet podrobnosti o chystaných zásazích a vyšetřování dalšímu podnikateli Ivu Rittigovi.
Jestli Petržílkova story zůstala poněkud stranou, tak na titulní stránky se naopak dostalo vyšetřování vraždy vlivného sociálnědemokratického politika Romana Housky. Chomutovský šíbr byl v listopadu mafiánsky popraven před svou garáží. Houskových nepřátel a tím i motivů existuje mnoho.
Časopis TÝDEN při svém pátrání v Chomutově narazil například na hazardní linku. Houska se po chystaném zákazu hazardu, který jen v Chomutově generuje okolo půl miliardy korun ročně, údajně pokusil toto odvětví ovládnout.
S postupujícím časem je zřejmé, že policie ve vyšetřování tápe. Naznačuje to i fakt, že investigativnímu novináři České televize Karlu Vránovi, který se Houskovým působením dlouhodobě zabýval, neváhali detektivové položit otázku, kde byl inkriminovaný večer. Tak snad jim nový rok přinese v tomto ohledu více štěstí.