<span>24. září 1938:</span> Na Němcích možno pozorovati zastrašenost

Domácí
24. 9. 2008 09:01
Český humor proti německému nebezpečí.
Český humor proti německému nebezpečí.

Český humor proti německému nebezpečí.Čtyřiadvacátý zářijový den připadl na sobotu. Firma Baťa inzerovala v novinách nejnovější model dámských střevíců - „anglický vzor s ozdobným nártem a perforací" za pouhých 69 korun. Ženy a dívky byly možná z anglického modelu nadšeny, ale národ byl velmi roztrpčen anglickou politikou premiéra Chamberlaina.

Rekapitulace událostí

Překotný průběh událostí pokračoval ve zběsilém rytmu, sobotní noviny proto znova připomněly, co se stalo v uplynulých dnech. Vláda premiéra Hodži nejprve 21. září přijala německé ultimátum a slíbila odstoupení pohraničí s více než 50% německého obyvatelstva. Představitelé Velké Británie a Francie se totiž vyjádřili, že nelze riskovat válku, ale ani poskytnout Československu účinnou pomoc.

ČTĚTE TAKÉ: 24. září 38: Československo rychle mobilizuje 

Vláda československá přijímá v tomto postavení s pocity bolesti francouzské a britské návrhy," stálo ve stanovisku vlády. Mohutné demonstrace rozhořčených Čechoslováků však donutily stávající vládu k rezignaci a nová vláda generála Syrového slíbila národu tvrdší postoj. Ještě předtím, ve čtvrtek 22. září, jednal v německém Bad Godesbergu britský premiér Chamberlain s nacistickým vůdcem Hitlerem. Německý diktátor ultimativně požádal o vyklizení československého pohraničí do 28. září, a navíc apeloval, že musí být splněny i polské a maďarské územní požadavky.

ČTĚTE TAKÉ: Československá legenda LT 35 se vrací domů 

Chamberlain tentokrát jednal vyhýbavě a Velká Británie s Francií posléze dokonce kvůli sudetské krizi vyhlásily částečnou mobilizaci. Československo dostalo naději, ačkoliv už kvůli „anglickému poraženectví" téměř ztratilo naději na zachování Sudet. Vláda premiéra Syrového následně odmítla Hitlerovy požadavky z Bad Godesbergu a v pátek 23. září pozdě večer vyhlásila všeobecnou mobilizaci. Novou situaci nejlépe vykreslují optimistické titulky ze sobotního Českého slova: „Francie slibuje plnou vojenskou pomoc", „Chamberlainovy porady s Hitlerem ztroskotaly", „Nechť žije svobodné Československo", „Buďme stále na stráži".

Šest hodin na sbalení

24. září 1938 - titulní strana Českého slova.Národ se v sobotu mohl začíst i do mobilisačního rozkazu presidenta Beneše, který byl vysílán v rozhlase v pátek těsně po desáté večer. Povoláni byli záložáci mladší čtyřiceti let, na sbalení kufrů dostali šest hodin. „Všechny osoby, povolané mobilisační vyhláškou, se musí nejpozději za šest hodin po uveřejnění v obci, v níž právě meškají, co nejrychleji a nejkratší cestou odebrati do výzbrojních stanic," uvádělo se v rozkaze.

Čeští Němci chtějí do Kanady

Nedůvěrou v Anglii trpěli i antifašističtí čeští Němci. Šéf německých sociálních demokratů Wenzel Jaksch se prostřednictvím britského deníku Daily Telegraph obrátil k britské vládě s žádostí o přijetí půl milionu německých sociálních demokratů ze Sudet, neboť „pod nátlakem Anglie budou vehnáni do zkázy".

ČTĚTE TAKÉ: 23. září 1938: Svědectví devadesátiletého veterána 

Jaksch prohlásil: „Na Velkou Británii, která má morální závazek, apeluji proto důrazně, aby něco učinila, aby tito stateční lidé nalezli zase existenci. Táži se britské vlády, zda by sudetoněmečtí sociální demokraté, kteří se nevzdali svého přesvědčení, nemohli býti usídleni v některém anglickém dominiu, například v Kanadě." Jak známo, Anglie německým demokratům ze Sudet podobným velkolepým gestem nepomohla. Přijala jen několik stovek emigrantů, konkrétně Wenzel Jaksch strávil v londýnském exilu celou válku.

Podpora z Afriky a z Jugoslávie

Na podporu Československa a proti Chamberlainově politice se konala velká demonstrace v jihoafrickém Johannesburgu. Stovky Jugoslávců vyjádřily v Bělehradě odhodlání pomoci jako dobrovolníci při obraně Československa. Do kin vstupovalo několik nových filmů. „Monumentální obraz napoleonské slávy, božská Garbo na vrcholu svého umění, největší filmová hvězda v nejkrásnějším příběhu lásky, skvělé obrazy, překrásně uniformy," tak zněl jeden z reklamních poutáků na film Hraběnka Walewská s Gretou Garbo v hlavní roli. Ve stejný okamžik se do „překrásných uniforem" oblékali i všichni českoslovenští muži pod 40 let.

Vystrašení sudeťáci

24. září 1938 - zpráva o průběhu mobilizace. vydala v sobotu 12.30 následující zprávu: „Provádění mobilizace v zemi České bylo zahájeno a pokračuje bez závad a v úplném klidu. Branci čeští a také velká část německých rukují s nadšením. Na stoupence rozpuštěné SdP (Sudetendeutsche Partei) působilo toto opatření dojmem skličujícím a na nejradikálnějších mezi nimi možno pozorovati zastrašenost."   

Repro: Ivan Motýl                    

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ