25. září 1938: Bulharští zahradníci na pomoc republice
25.09.2008 10:25 Původní zpráva
Pětadvacátý zářijový den připadl na neděli. Z titulní strany deníku České slovo shlížel prezident Edvard Beneš a komentář k jeho fotografii tajnosnubně sliboval národu: „Víme, že prezident Beneš má svůj plán, pro svobodné, nezávislé Československo."
Po obsazení Sudet německými vojsky však lidé posměšně říkali, že „Benešův plán byl aeroplán", kterým odletěl do londýnského exilu.
Chlapské odmítnutí
V neděli 25. října ale většina obyvatel Československa věřila, že díky probíhající všeobecné mobilizaci si republiky svoje pohraničí uchrání. Československý vyslanec v Londýně Jan Masaryk předal britské vládě odpověď Syrového kabinetu, který odmítl Hitlerovy požadavky obsažené v tzv. Godesbergském memorandu. Memorandum přitom československá vláda obdržela od anglického vyslance v Praze stejný den krátce po půlnoci. „Šílené požadavky Hitlerovy. Praha. 25. září. Dnes po půlnoci odevzdal v Praze anglický vyslanec memorandum pro naši vládu, jež obdržel v Godesbergu Chamberlain od Hitlera. Memorandum bylo do Prahy přivezeno autem. Jak známo, Chamberlain je odesílá do Prahy s podotknutím, že nepřipojuje tentokrát žádných rad a doporučení," popsalo událost České slovo. Jak už řečeno, Syrového vláda reagovala na memorandum „po chlapsku".
Pražští Bulhaři chtějí bojovat
Město České Budějovice odevzdalo armádě dar v podobě šesti letadel, která byla zakoupena ze sbírek občanů. O půl čtvrté odpoledne vysílal rozhlas přímý přenos z Královské obory v Praze. V čase mobilizace měla morálku posluchačů podpořit vojenská hudba pochodovými skladbami, mimo jiné zazněl Pojizerský pochod, skladby Národ sobě či Plukovník Hladůvka. Do československé armády se hlásili i cizinci pobývající v Praze. „Tak bulharští vysokoškolští studenti v Praze nabídli své služby jako dobrovolníci. Také bulharští zahradníci, kterých je v Praze 58, oznámili, že jsou připraveni vyměnit lopaty za pušky a granáty," uvedlo České slovo. Československá armáda nabídky cizinců prozatím odmítala.
ČTĚTE TAKÉ: 24. září 38: Československo rychle mobilizuje
Panika o evakuaci do Rumunska
Legendární francouzský politik Léon Blum vyzval Čechoslováky, aby se „nevzdávali sudetského území se zavázanýma rukama". Rumunsko varovalo Polsko před vojenským záborem československého Těšínska. Také komunistický Dělnický deník se zmínil o Rumunsku. Podle deníku totiž po Praze kolují pověsti, že děti do 14 let budou evakuovány do bezpečí - konkrétně do spřáteleného Rumunska.
„Upozorňujeme, že jde o pověsti naprosto nepodstatné. Neposlouchejte proto žádných podobných zpráv a informací našeptavačů." Tentýž deník přinesl i reportáž z prvních dvou dnů mobilizace v oblasti Česko-saského Švýcarska. Takto byl například vylíčen rozdíl mezi mladičkými osmnáctiletými nováčky a ostřílenými záložníky: „Mazáka bylo poznat podle vousů, které si důležitě pročesával a i ta furiantsky nasazená čepice mu dávala vzhled starého zkušeného vojáka. Když tak seděli okolo primitivně udělané plotny mezi dvěma kameny se starým plátem, vzpomenete si na první trampy v pražském okolí."
Repro: Ivan Motýl
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.