3. květen: Praha žije fotbalem, Morava bojem

Domácí
3. 5. 2010 18:45
Konec války očima Ivana Motýla.
Konec války očima Ivana Motýla.

Ruský voják vyzbrojený jen puškou s bodákem, Ostravsko na konci války.Je čtvrtek 3. května 1945 a na pražské fotbalové derby mezi Libní a Žižkovem se chystá dva tisíce diváků. Osvobozené Ostravě a Zlínu už v té době vládnou Rusové a Američané jsou v šumavském Nýrsku. Na polích mezi Ostravou a Opavou leží 24 tisíc mrtvých rudoarmějců a tisíc vojáků Svobodovy armády.

Slunce vychází v 5 hodin a 45 minut a v té době už první Pražané louskají ranní vydání Národní politiky. Třeba rozpis dnešních fotbalových utkání. Vrcholem čtvrteční kopané bude pražské derby mezi Libní a Žižkovem se začátkem o půl páté odpoledne. Hraje se pro dva tisíce diváků a podobně velkou návštěvnost mají i souběžné zápasy. V Libni bude slavit hostující Viktorka, která rozstřílí domácí v poměru 7:1.

Tanková bitva na Moravě

Na frontách druhé světové války se v tu chvíli „střílí ostrýma". Jen mezi Opavou a Ostravou leží v provizorních hrobech v lesích a na polích 24 tisíc ruských vojáků padlých v takzvané Ostravské operaci, která vyvrcholila 30. dubna osvobozením Ostravy. Třetí květnový den už ale vojáci 4. ukrajinského frontu postupují z Ostravy do Karviné a Orlové, bojuje se o Frýdek a Místek a nesmyslně krutá bitva se odehrává v obci Baška na Místecku. Hrstka Rusů sice Bašku drží od 1. května, wehrmacht se však rozhoduje k protiútoku. Němci totiž vypozorovali, že asi stovka Rusů ve vsi nemá k ruce tank ani žádné těžké zbraně, maximálně pušky s bodáky, možná pár granátů.

Rusové s válečnou kořistí v Ostravě, počátek května 1945."Třetího května se Němcům podařilo dostat až ke kostelu a umístit na věži kulomety," popisuje bitvu kronika Bašky. Teprve večer přijedou v tancích ruské posily a v průběhu noci se uprostřed vesnice odehraje tanková bitva. Když posléze dojde na sčítání mrtvých, zjišťují v Bašce, že padlo 20 rudoarmějců, 143 Němců a zcela zbytečně i deset místních obyvatel, mimo jiné sedmnáctiletá Žofie Skalková a dvacetiletá Amálie Kovalová.

Vůdce je mrtev

„Vůdce mrtev," oznamuje deník Národní politika hned na titulní straně vydání ze 3. května 1945. Pražané už zprávu znají z rozhlasu, nyní je ale potvrzena „černé na bílém" přímo z Berlína: „Vůdcův hlavní stan 1. května. Vůdce Adolf Hitler dnes odpoledne ve svém bojovém stanovišti v Říšské kanceláři, bojuje až do posledního dechu proti bolševismu, padl za Německo." Ve skutečnosti Hitler spáchal sebevraždu již 30. dubna.

Vůdce je mrtev. Národní politika ze 3. května 1945.Praha žije hlavně fotbalem, jiné čtvrteční derby mezi SK Praga a Čechií Žižkov vyhraje Praga 10:6, rovněž „před četnou návštěvou", jak uvádí Národní politika. Uskuteční se i zápasy v košíkové a odbíjené. Praha je sice prohlášena za lazaretní město, všední život plyne dál a v sedm hodin večer začíná v chrámu U Křížovníků koncert z tvorby Františka Picka.

ČTK o štvavých vysílačkách

Vůdcova smrt je uctěna vyvěšením praporů na půl žerdi a Česká tisková kancelář (ČTK) vydává zprávu, v níž jsou kritizovány posměšné relace západního rozhlasu: „Bylo možno předpokládat, že nepřátelský rozhlas i při smrti tohoto moudrého státníka Adolfa Hitlera zachová své štváčské methody. Každý poctivý člověk, ať je příslušníkem kteréhokoli národa, musí pociťovat nad jedovatým štvaním nepřátelského rozhlasu v této historické chvíli velkou ošklivost."

Vitaminová akce a Máchovská relace

Je večer 3. května 1945 a Pražané dále listují Národní politikou. Směsici zpráv z bojiště už luštili v práci, stejně jako nekrology za zesnulého vůdce. Teď přichází čas na drobné zprávy, třeba na téměř budovatelskou noticku o vitaminové akci v Olomouci: „Dětem jsou rozdělovány vitaminové bonbony a výživná šípková marmeláda. V Olomouci dostávají děti také tvaroh a četné z nich i mléko. Akce se účastní několik tisíc školních dětí." Vlajky jsou na půl žerdi ale biografy hrají dále, například v pražských kinech Mars a Metro promítají český film režiséra Karla Lamače Na tý louce zelený, filmový přepis známé operetky Járy Beneše. Pražský rozhlas stačí během čtvrtečního dne odvysílat pořady Máchovské ohlasy v současné poesii, Večer v národní písni a vysílání ukončit Zábavným koncertem.

Emanuel Moravec.Otázky Emanuela Moravce

Řadoví obyvatele hlavního města mají z novinové zprávy o smrti Adolfa Hitlera upřímnou radost, zato kolaborantům je úzko. Také nechvalně proslulý kolaborantský publicista a ministr osvěty Emanuel Moravec cítí, že jeho dny jsou sečteny, což dokládá jeho obojaký text Doznávám a tvrdím, který Národní politika zveřejňuje právě 3. května. Moravec hlásá, že chce Prahu dovést k míru bez krveprolití. „Jde o to, jak vplujeme do nastávajícího míru. Do války jsme vešli opatrně a přečkali ji dosud šťastně," uvažuje a odmítá výzvy československé vlády v Košicích, která prý „štve ke zbytečnému povstání". Moravec naznačuje, že mír by Praze mohla nejlépe vyjednat stávající protektorátní vláda či „vzdorovláda" generála Lva Prchaly v Londýně, která neuznává košický orgán.

„V Košicích soptí, hrozí soudem. Na to je jedna odpověď. Dostavím se na obsílku řádného národního soudu," veřejně slibuje Moravec v článku ze 3. května: Tolik odvahy však v sobě nenajde. „Nevím ostatně, proč bych právě já měl zůstat na živu, když tři moji synové zemřeli a z toho dva za věc Evropy?" Ptá se sám sebe. A když v Praze 5. května vypukne povstání, opravdu spáchá sebevraždu.

Autor: Ivan MotýlFoto: archiv

Další čtení

Stavbu obchvatu Přeštic o tři měsíce zpozdí výzkum archeologů

Domácí
12. 7. 2025

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ