Afghánská mise pokračuje: vláda vysílá další Čechy
22.08.2007 14:51 Aktualizováno 22.08. 18:08
Vláda ve středu schválila vyslání českého provinčního rekonstrukčního tým (PRT) do afghánské jihovýchodní provincie Lógar, souhlasit musí ještě parlament. Novináře o tom informovali premiér Mirek Topolánek (ODS) a ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL).
Na obnově země by se podle ministerstva obrany měli kromě vojáků podílet také civilní experti, které vyšlou například ministerstva zahraničí, průmyslu a obchodu nebo dopravy.
Parkanová uvedla, že civilní rekonstrukční projekty budou hlavní náplní činnosti PRT v Lógaru. "My jsme přesvědčeni, že propojení civilních a vojenských aktivit je nezbytným předpokladem úspěchu snah o stabilizaci jakékoliv země v postkonfliktní fázi," řekla novinářům Parkanová. Doplnila, že v rámci mise by se Češi měli také podílet na výcviku afghánských bezpečnostních složek.
Mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek již dříve uvedl, že Česko na podzim vyšle do Lógaru průzkumný tým. "Teprve na základě naší vlastní kontroly předložíme parlamentu návrh, aby armáda a čeští civilní experti v zemi působili," řekl. Vyslání rekonstrukčního týmu by podle ministerstva obrany mělo stát až 650 milionů korun ročně.
Širší diskusi o zapojení českých vojáků do zahraničních misí v parlamentu postrádá místopředseda výboru pro obranu Antonín Seďa z opoziční ČSSD. "Je s podivem, že před schválením záměru na působení ČR v Afghánistánu neproběhla odborná diskuse ve výborech," konstatoval v tiskové zprávě. ČSSD podle něj nicméně principiálně neodmítá diskusi o zřízení a vedení PRT v Afghánistánu, pokud obdrží kompletní a relevantní informace o tomto záměru.
Češi by v Lógaru měli mít na starosti vlastní rekonstrukční tým. Vojáci však již v současnosti působí spolu s Němci a Dány v rekonstrukčním týmu v provincii Badachšán na severu země. Podle ministerstva by se však činnost Čechů v Lógaru od působení v Badachšánu lišila. V Badachšánu se Češi zaměřují především na ochranu a patrolování. Rekonstrukční činnost patří podle armády spíše k vedlejším úkolům. I přesto vojáci v Badachšánu mimo jiné vybavili několik škol nábytkem.
Místo ochrany rozvojV Lógaru by se však český tým měl více soustředit na rozvojové projekty. Podle ministerstva obrany by PRT mohl vytvořit také příležitosti pro české firmy, které působí například v potravinářství. Lógar je totiž podle ministerstva oblastí s významným podílem pěstování potravinářských surovin s malým výskytem drog.
Vláda si podle Parkanové uvědomuje, že nasazení v Afghánistánu s sebou přináší bezpečnostní rizika. "Tato rizika je ale možné výrazně omezit důkladnou přípravou civilního i vojenského personálu," konstatovala.
Deník Právo v úterý uvedl, že Lógar je považován za baštu přívrženců Talibanu. Podle Práva jsou v provincii aktivní buňky Talibanu a v některých oblastech obyvatelstvo podporuje povstalecké síly, z čehož vyplývá nepřátelský postoj k cizím jednotkám. Čírtek však v reakci na informace listu řekl, že Lógar je na poměry Afghánistánu "relativně bezpečné území s velkým rozvojovým potenciálem".
V případě českého působení v Lógaru by vojáci podle dřívějších informací činnost v Badachšánu pravděpodobně ukončili. Podle armády by ale definitivní podoba nasazení českých vojáků v Afghánistánu pro příští rok měla být známá až na podzim. Kromě Badachšánu Češi v Afghánistánu působí rovněž v polní nemocnici na mezinárodním letišti v Kábulu. Na jihu Afghánistánu operují členové speciálních sil vojenské policie.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.