Agentura pro <span>boj s ghetty</span> začne působit od ledna

Domácí
18. 9. 2007 15:29
Džamila Stehlíková
Džamila Stehlíková

Džamila StehlíkováPřipravovaná agentura pro boj se sociálním vyloučením by měla od ledna začít fungovat v desítce měst a obcí, kde existují ghetta. Místní samosprávu, sdružení, školy, úřady práce, firmy a obyvatele problémových lokalit má naučit spolupracovat tak, aby tyto oblasti zanikly nebo se z nich staly běžné čtvrtě. Koncepci agentury schválila rada vlády pro záležitosti romské komunity. Uvedla to její předsedkyně, ministryně pro menšiny a lidská práva Džamila Stehlíková (SZ).

Podle analýzy existuje v Česku přes 300 chudinských domů a čtvrtí, v nichž žijí převážně Romové. Podle odhadů to může být až 80.000 lidí. Většina dospělých v těchto místech nemá práci. Rodiny bydlí často v nevyhovujících podmínkách a jsou závislé na sociálních dávkách. Děti končívají ve speciálních školách.

Stehlíková uvedla, že rada oslovila a vyzvala ke spolupráci 190 měst a obcí, kde ghetta stojí. Desítku lokalit vybere nejspíš do konce listopadu. Po pilotní fázi by se program měl rozšířit na celou republiku. Agentura má mít 15 zaměstnanců a má být součástí úřadu vlády. Pro příští rok je na její činnost a projekty vyčleněno několik desítek milionů korun. "Výraznější částky" by do programů v lokalitách měly plynout z evropských fondů, dodala ministryně.

"Cílem agentury bude především práce s celou rodinou. Programy budou zaměřeny na vzdělání, práci, bydlení. Cílem bude, aby lokalita buď přestala být vyloučenou, nebo aby se nějakým způsobem rozpustila," řekl vládní zmocněnec pro lidská práva Jan Litomiský.

Ilustrační fotoPodle Stehlíkové by agentura měla v problematických místech nastartovat systémovou práci a změny, které by měly pokračovat i po odchodu agenturních pracovníků. V místech s ghetty by měl vzniknout plán s časovým rozvržením, úkoly a odpovědností jednotlivých složek. "Pro nás je klíčová politická vůle samospráv," zdůraznila ministryně.

Podle členky rady a zástupkyně romského sdružení Athinganoi Gabriely Hrabaňové je agentura dobrým nástrojem "v boji proti segregaci Romů". Domnívá se, že přispěje i ke změně postojů veřejnosti a ukáže, že "Romové nejsou jen lidé v ghettech".

Podle Stehlíkové je agentura jen jedním z kroků, které by měly přispět ke zlepšení situace Romů a k jejich začlenění do společnosti. Ministryně uvedla, že mezi další vládní opatření patří například úprava systému sociálních dávek. Změny by měly víc motivovat k získání vzdělání a práce, dodala.

Foto: ČTK, MEDIACOP

Autor: ČTK

Další čtení

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

Analytici: Evropa potřebuje inteligentní sítě. Zvýší bezpečnost, sníží cenu

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ