Agresivní pacient? Špitály a "důchoďáky" mají zásahové týmy

Domácí
14. 2. 2012 19:05
Zdravotní sestry se prý setkávají s urážkami, fyzickým násilím i sexuálním obtěžováním.
Zdravotní sestry se prý setkávají s urážkami, fyzickým násilím i sexuálním obtěžováním.

Přes tisíc zdravotních sester, pečovatelek, záchranářů a lékařů absolvovalo v loňském roce speciální kurs, jak zvládat násilí na pracovišti. Za evropské peníze byli proškoleni, jak se v takových situacích zachovat a dostali základy sebeobrany. A také vzniklo 13 zásahových týmů, které budou případy násilí na pracovišti řešit v terénu.

V noci doveze policie na pohotovost metrákového opilce. Má rozbitou hlavu a natlučený loket. Zdravotní sestra se ho snaží ošetřit, muž jí však místo vděku sprostě nadává, má oplzlé narážky a sestře hrozí ranou pěstí, když ho "nenechá na pokoji". Ona je ale povinna zraněného ošetřit. A policie rychle odchází s tím, že to už není jejich problém...

Na takovou situaci si zdravotní personál stěžuje opakovaně. Pečovatelky a ošetřovatelky v domovech důchodců nebo léčebnách zase trápí klienti, kteří jakoukoli příležitost využijí k osahávání. "Sestra je třeba přebaluje nebo omývá, a jak nad nimi stojí, sáhnou jí do intimních partií," popisuje zkušenosti personálu v sociálních službách Dušan Martinek, který měl na starosti zmapování současné situace v oblasti násilí na pracovištích v roce 2010.

Urážky i sexuální obtěžování

Osloveno bylo přes 1500 lidí z 88 organizací. Mezi nimi byly zdravotní sestry, záchranáři, sociální pracovníci a lékaři. "Průzkum potvrdil, že násilí na pracovišti u nás existuje, ať už ve formě zneužití moci z pozice nadřízeného, nebo násilí klientů vůči personálu," shrnuje výsledky průzkumu. "Občas" se se slovním napadáním setkalo 77 procent dotazovaných, s rasovými narážkami 60 procent, jen o něco méně, 57 procent, zažilo na pracovišti sexuální obtěžování.

"Terčem jsou v převážné většině ženy - s klienty jsou často samy, navíc o nočních službách a už z podstaty jejich práce vyplývá, že dochází k fyzickému kontaktu a klienti jsou nemocní, pod vlivem léků nebo psychicky nevyrovnaní," vysvětluje Martinek.

S obtěžováním a urážkami se prý setkává i personál v domovech důchodců (ilustrační foto).Odbory spolu se zaměstnavateli a zařízeními zdravotní a sociální péče proto využily peníze z Evropské unie a za 13 milionů korun zorganizovaly pro své pracovníky speciální kursy. Zájemci tak měli možnost v průběhu loňského roku navštívit kurs právnického minima, základů psychologie, managementu prevence násilí a základy sebeobrany. Pro získání certifikátu bylo třeba absolvovat všechny čtyři kursy v celkovém rozsahu 80 vyučovacích hodin.

"Báli jsme se, že o to nebude příliš velký zájem, ale ten byl nakonec obrovský. Kursů se zúčastnilo přes 1000 lidí a zájem převýšil nabídku," pochvaluje si jedna z organizátorů Kateřina Endrštová. Zdaleka největší zájem byl o kurs sebeobrany. Zdravotní sestry, záchranáři a pečovatelky se scházeli ve skupinách o zhruba 20 lidech v tělocvičně, kde jim lektoři většinou bojových umění ukazovali základní chvaty.

"Vycházeli jsme z juda a podobných technik, ale nemohlo to být nic složitého Trénovali jsme jen znehybňující techniky. Odezva byla velká," popisuje kurs jeden z trenérů Miloslav Beneš. Vycházel prý z každodenních zkušeností účastníků, takže při výuce počítal třeba s tím, že pracovníci na sobě mají dlouhý plášť s kapsami a pantofle a techniku tomu přizpůsobil.

Zásahové týmy

Výsledkem projektu je i vznik 13 "zásahových týmů", které jsou k dispozici v případě, že na pracovišti dojde k násilí. Tvoří je tři lidé - psycholog, krizový manažer a například personalista. Všichni "zásaháři" jsou účastníky kursů. "Ten termín je zavádějící, spíše půjde o pomoc ex post," vysvětluje členka zásahového týmu v Plzeňském kraji Jaroslava Nováková.

"Ať už zaměstnanec nebo management se na nás budou moci obrátit a my jim poskytneme psychologickou pomoc a navrhneme řešení, jak takovým situacím do budoucna předejít nebo jak na ně reagovat," popisuje. Jendou z možností je prý zahrnout doporučený postup na řešení násilí do vnitřních předpisů zařízení a proškolit další zaměstnance. "Zatím se na nás nikdo neobrátil, ale fungujeme teprve měsíc," uzavírá Nováková.

Další čtení

Americká herečka Dakota Johnsonová dnes převzala Cenu prezidenta MFF

Domácí
6. 7. 2025
ilustrační foto

Vedro je všude, ale na Moravě navíc silné bouřky, vítr, srážky

Domácí
6. 7. 2025

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ