Při sobotním přistání letounu Airbus 321 se 180 cestujícími na karlovarském letišti zasahovali hasiči. Podle mluvčího hasičů Karlovarského kraje hořelo brzdové obložení stroje, který se vracel z Petrohradu. Mluvčí Českých aerolinií, jimž letadlo patří, jakékoli problémy letounu popřela.
Také letecký publicista Martin Velek striktně odmítl, že šlo o požár, a jako možnou variantu uvedl, že do zakouření, které vzniká pod letadlem při intenzivním brzdění, posvítil červený maják, který dispečer vyhodnotil jako možný oheň. Pečlivost a pohotovost dispečera i hasičů ocenili mluvčí ČSA i Velek.
"Po opakovaném prověření všech okolností s techniky, kteří byli přímo na místě, s techniky v pražské centrále, operační kontrolou i s kapitánem letadla důrazně konstatujeme, že letoun nezaznamenal žádnou, byť i minimální závadu nebo poškození," uvedla mluvčí ČSA Hana Hejsková. Žádný ze systémů nehlásil závadu a žádná část letounu podle ní nevykazovala známky jakéhokoliv poškození vzniklého třeba i jen nestandardně vysokou teplotou. Brzdný systém měl normální teplotu, dodala.
Metrové plameny
Podle mluvčího hasičů Martina Kasala ze stroje šlehaly metrové plameny, které uhasil sám pilot, jenž zapnul chlazení. Na dohašení následně dohlédli hasiči. Nikdo z cestujících nebyl zraněn, pasažéři údajně nezpozorovali, že se něco děje.
Plameny šlehající z letadla prý zpozoroval dispečer řídicí věže před 21. hodinou. Podle Kasala okamžitě upozornil letištní hasiče, kteří vyrazili s cisternou letadlu na pomoc. Pilot podle něj spustil chlazení a dokončil přistávací manévr. Tím oheň okamžitě prakticky uhasil. "Hasiči následně zkontrolovali stroj, dohlédli na dohašení pomocí chladicího systému letadla, víc zasahovat nemuseli," dodal.
Oheň, nebo majáček?
Podle leteckého experta Martina Velka dispečer, který má na starosti přistání, viděl, že se pod letadlem objevilo "něco, co vypadalo jako oheň". Stroj byl plný lidí a měl dostatečnou zásobu paliva k případnému doletu do Ruzyně nebo Drážďan, takže měl vysokou přistávací hmotnost. Vzhledem k tomu, že karlovarské letiště je relativně krátké, musejí piloti při přistání intenzivně brzdit, zvláště při vysoké přistávací hmotnosti. "Při každém doteku, zvláště při intenzivním brzdění, se od kol zakouří. O asfalt nebo beton se obrousí desítky dekagramů gumy a to se změní v modrý dým; ta guma se víceméně odpaří," uvedl Velek.
Domnívá se, že v okamžiku, kdy se uvolnil dým, který může být metr dlouhý, do něj mohl posvítit červený točící se majáček pod letadlem a dispečer tak viděl červený chochol od kol. "Reakce dispečera byla vynikající, protože on viděl něco, co mohl být potenciální malér, i když je z dalších rozborů vidět, že na letadle nic nehořelo," vysvětlil Velek.
O žádném požáru tedy podle něj nelze hovořit. Obložení bylo nepoškozené, prostor kolem kol a brzd nebyl vůbec ohořelý. Na brzdových kotoučích z uhlíkového kompozitu, velmi odolného proti mimořádně vysokým teplotám, bylo podle měřidel 200 stupňů Celsia, což potvrzuje běžné přistání.
Udělali přesně to, co měli
"Hasiči udělali přesně to, co měli. Nic nehasili a jenom ohlídali, aby větráky v podvozku dochladily brzdové kotouče. Takže ani hasiči nehasili, ani letadlo nehasilo. To nemá na podvozku žádné hasicí zařízení," uvedl Velek. Podle něj nebyl nikdo ohrožen a teploty byly v normě.
"Podle zjištění techniků letecké společnosti k žádnému zahoření v systému brzd nedošlo. Co způsobilo efekt zpozorovaných plamenů během přistání, není jasné," doplnil dnes v 16 hodin Kasal. Informace o signalizovaném hlášení z kokpitu podle něj vyplynula ze situace při podávání zpráv z místa, zkoumání ČSA je nepotvrdila.