Výročí
Akce Dunaj: vojska Varšavské smlouvy ukončila pražské jaro

20.08.2019 08:08

Těsně před půlnocí 20. srpna 1968 překročily armády států východního bloku československé hranice a bez vědomí tehdejších státních orgánů vpadly na území státu. Invaze armád Varšavské smlouvy tak v podstatě ukončila takzvané pražské jaro, tedy pokus československých komunistů o nastolení "socialismu s lidskou tváří". V Československu poté začalo dvě dekády trvající normalizační období, které ukončila až revoluce v listopadu 1989.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

 • Vlastimil Styblo (4 hlasy) 20.08.2019 08:16

  Nehorázný blábol článek, aneb jak si stále lžeme o vlastní historii....

 • o k (4 hlasy) 20.08.2019 09:41

  Zákonitost? To vás lepší výraz nenapadl? Samozřejmě, že si...

 • Emanuel Vočko (3 hlasy) 20.08.2019 08:28

  ....a co takhle? Díky za každý boží den, kdy ukrajinský führer...

 • Petr Dosoudil (2 hlasy) 20.08.2019 08:57

  Jistě že si to většina národa přála.Většině národa se chtělo ze...

 • tyden tyden (1 hlas) 20.08.2019 08:26

  Nesouhlasím s vámi. Bilakovi zmr.di samozřejmě změnu nechtěli, ale...

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Maminko a tatínku / jáse bojím Peršingů / nic se neboj milé dítě/ SS20 ubrání tě.

0 hlasů

Nejvíc invazních jednotek bylo z Ukrajiny. A Ukrajina se nám nikdy oficiálně neomluvila. Nikdy. Ostatní státy někdejšího Sovětského svazu ano, Ukrajina ne.

0 hlasů

Bučku bůčku,to salámu s tebou.
Asi tě rodiče mlátili na nočníku.
Už cvičení VLTAVA v září 1966 ukázalo,že GREČKO JAKUBOVSKIJ mají u nás 5.kolonu.Když v roce 1968 vyměnili Lomského za ožralu Dzúra z Martina-Dubčekův kamarád a čistky dělali u těch složek GŠ,které si VS nepletli s MNO SSSR a příčili se Grečkovi,a Šalgovič ovládl Palvovo ministerstvo vnitra-
tak bylo k ohni blízko.Slováci ovládli přredsednictvo ÚV a MN O a GŠ.

0 hlasů

Buček je placený ruský troll, ten za pár korun napíše i nový zvací dopis.

0 hlasů

Až na tu hlavu jste jinak doufám zdráv.

0 hlasů

nelze vše házet na sověty,bylo u nás 1,500 00 členů u komačů,největší procento na obyvatele z celé varšavského paktu.ti to udělali,rok 68-69 byl boj o koryta těchto lidí.sklízi slávu lidé které vyhodili z ksčs.nebyla to žádné zésluha.oni se podíleli na devastaci státu od 48 roku a byli odejíti proto,že je jiní korytáři převálcovali

1 hlas

Bylo to zcela zbytečné.Naivní Dubček ( a můžeme se dohadovat zdali ho ovládla touha po moci ve straně, popularita občanů,nebo byl řízen) musel vědět ,a také věděl, že si sověti nedají za žádnou cenu rozvrátit socialistický sektor a vytvořit pro ostatní satelity precedens.Byli jsme jediní z tohoto sektoru, kteří po poválečném uspořádání Evropy zde neměli sovětská vojska.Šedesátá léta byla ve znamení uvolnění cenzury, propuštění většinu politických vězňů, např. už v r. 1967 procházela velmi ostrá kritika soc. zřízení např. v Literárních novinách která vyvrcholila na podzim téhož roku na sjezdu spisovatelů.Vznikala divadla malých jevištních forem, kde se ironií k socialismu nešetřilo.Prostě už se dalo daleko svobodněji dýchat. I já jsem tenkrát vnímal okupační situaci emocionálně,ale postupem času jsem si uvědomil její zákonitost a tudíž i nevyhnutelnost.Nebylo možné se vymanit ze spáru Sovětského svazu, aniž by právě tam nevznikly pro to podmínky, které nastaly až v případě Gorbačova.Dubček svým počínáním přerušil pozvolné a tiché uvolňování teroru padesátých let a nepřímo ale zákonitě nás přivedl do teroru normalizace na dalších dvacet let.

1 hlas


Zákonitost? To vás lepší výraz nenapadl? Samozřejmě, že si imperialistická mocnost Rusko (která si tenkrát nechala říkat SSSR), nemohla nechat nabourávat výdobytky WWII. Ale namísto toho, abychom děkovali prozřetelnosti, že nás zbavila otroctví, nejsme spokojeni a někteří se dokonce snaží Rusko omlouvat a nadávat těm, kteří nás z něho vysvobodili.

4 hlasy

....a co takhle? Díky za každý boží den, kdy ukrajinský führer Brežněv poslal do ČSR armády svých satelitů, páč ony oddálily o šťastných 20 let nynější chamtivou havlistickou nenažranost, podlost a faleš, kterou tady chrchlavý agent CIA v podobě Vendelína Bombardéra propagaoval po převratu 1989...naštěstí byl tento zrádce, kolaborant a prodejný hochštapler po zásluze "odměněn" samotkou na Loži Vyvrhelově, pod který Lucipher přikládá fest dubové špalky....a vo tom to je, čehuúniská pražské! :)

3 hlasy

Ty tu jen řveš už 30 let vzteky, Halíku. Nezbývá ti než tu brečet až do smrti, anebo si to můžeš hodit rovnou.

0 hlasů

Nenažranost,podlost a faleš je podle vás znamení dnešní doby?Tedy že před tím jsme byli vzor chování,že by i Mirek Dušín zíral?Kde se to ale tak rychle vzalo?Nepřinesli jsme si to (čistě náhodou,samozřejmě)z těch vzorových šťastných let?Nechte pražské čehúny,vesnických buranů je taky dost.

1 hlas

Nenávist komunistického funkcionáře nad ztrátou pašalíku a nutností jít pracovat. :-D

0 hlasů

Měchuro, to myslíš svého fotra, který za nácků byl tuze výkoným práskačem svých sousedů a kolaborantem, aby za tzv.pražského povstání(rsp.pražského loupení mrtvých a vraždění raněných nácků) se pak prohlásil za "odbojáře"??? Tak to joóóó, Měchuro, evidentně ses stal hodným svého jména.....:)

0 hlasů

Nehorázný blábol článek, aneb jak si stále lžeme o vlastní historii. Největším nepřítelem jsme si byli vždycky my sami. Vojska VS tady byla za zcela jiným úkolem než jak ukončovat něco, co nikdy nebylo. Dubček nikdy žádný socialismus s lidskou tváří instalovat v ČSSR nechtěl, nikdy nechtěl reformu něčeho, co reformovat nikdy a nikde v historii nešlo, a byl agentem KGB. Češi si to zase nalhali, jak dělali pražské jaro. KSČ nikdy vládu z rukou neztratila ani se k tomu nechystala. A SA ani jiné armády jí k tomu pomáhat nemuseli, SNB, LM i ČSLA to hravě zvládly samy, což se ukázalo za rok. Sověti nic takového, co dělala čs. vláda s vlastními lidmi, nikdy nenařídili. Jako obvykle, Češi to na ně zase naházeli, aneb vylhané dějiny, kdy nám pořád někdo ubližuje a jen my sami nikdy nic.

4 hlasy

Nesouhlasím s vámi. Bilakovi zmr.di samozřejmě změnu nechtěli, ale většina národa ano. To že se nenašla síla na odpor při té hordě loupeživých armád z východu na našem území se nedivím.

1 hlas

Jistě že si to většina národa přála.Většině národa se chtělo ze socialismu a neustálého adorování Sovětského svazu blejt.To však neznamená že Dubčekův krok ,nebyl z hlediska uskutečnitelnosti,naivním počinem, který nejen že nic nevyřešil, ale uvrhnul nás do následné normalizace.Vojenský odpor proti síle armád Varšavské smlouvy by nevyřešil nic, stejně jako odpor Maďarů v r . 1956 ,stejně jako vojenský odpor proti německé okupaci v r. 1939.Skončila by to krvavě a bez kýženého výsledku.

2 hlasy
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 47/2019 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.