Aktivista vymohl údaje o platech Mynáře, Forejta a Ovčáčka

Domácí
2. 9. 2016 19:46
Jindřich Forejt a Jiří Ovčáček.
Jindřich Forejt a Jiří Ovčáček.

Aktivista Luděk Maděra vymohl z prezidentské kanceláře informace o výši platů kancléře Vratislava Mynáře, šéfa protokolu Jindřicha Forejta a mluvčího Jiřího Ovčáčka. Dopis z Hradu zveřejnil na facebooku. Třiasedmdesátiletému muži Hrad informace poslal po 19 měsících od jeho žádosti a krátce před tím, než se měl věcí zabývat soud, napsal server iDNES.cz.

Maděra podle serveru loni 19. ledna požádal Kancelář prezidenta republiky o informace o celkové výši hrubých příjmů Mynáře, Ovčáčka a Forejta za roky 2013 a 2014, a to podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Když mu Hrad prostřednictvím Mynáře nevyhověl, podal aktivista na prezidentskou kancelář loni v dubnu žalobu. Městský soud v Praze podle Maděry stanovil jednání na letošní 9. září, prezidentská kancelář ale v dopise z 31. srpna požadované informace poskytla Maděrově advokátce.

Údaje z dopisu ukazují meziroční vývoj Mynářova a Forejtova hrubého příjmu. Kancléř dostal v roce 2013 téměř 1,9 milionu korun, předloni víc než 2,1 milionu. Forejtův hrubý příjem naopak klesl z téměř 1,2 milionu korun v roce 2013 na předloňský zhruba milion. Ovčáček, který funkci mluvčího v roce 2013 vykonával jen v prosinci, si za ten rok vydělal 68 tisíc korun hrubého, za celý předloňský rok měl hrubý příjem přibližně 875 tisíc korun.

Podle Maděry tím soudní pře s Hradem nekončí. "Zažalujeme Kancelář prezidenta republiky o takzvané zadostiučinění za dobu, kdy mně informace neposkytli. A pokud vyhrajeme u soudu a budou nám to muset zaplatit, tak podnikneme kroky, aby to musel zaplatit Mynář ze svého," řekl serveru.

Hrad odmítal platy vedoucích pracovníků sdělovat i za Zemanova předchůdce ve funkci Václava Klause. Loni v dubnu zveřejnil u šéfů odborů bez uvedení jmen čisté měsíční příjmy včetně odměn. Mynář v té době uvedl, že měsíčně včetně odměn dostává 120 tisíc čistého.

Informace o platech zaměstnanců státu v řídících pozicích je třeba žadatelům poskytovat podle verdiktu Nejvyššího správního soudu z října 2014 bez dalších úvah a bez omezení. NSS zdůraznil, že svobodný přístup k informacím je klíčový pro kontrolu veřejné a politické sféry.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Kamaryt Michal

Další čtení

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025
Připomínka poslední bitvy druhé světové války v Evropě u Slivice spojená s ukázkou bojů, 10. května 2025, Památník Slivice, Příbramsko.

Bitva u Slivice připomněla konec války, zhlédly ji tisíce lidí

Domácí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ