Bývalá ministryně zahraničí Spojených státu Madeleine Albrightová kritizovala kroky prezidenta Bushe v Iráku a silovou politiku USA v posledních letech. Vyzdvihla také přínos amerického radaru pro Českou republiku. "Jako dobří spojenci bychom měli spolupracovat," řekla Albrightová v pořadu Otázky Václava Moravce.
"Je těžké kritizovat svou vládu, ale v Iráku je chaos," řekla Albrightová. Invaze do Iráku měla podle jejího názoru pro USA daleko horší dopady, než válka ve Vietnamu. "Ne kvůli počtu mrtvých, ale kvůli politickým dopadům," dodala. Plánované částečné stažení vojsk považuje za nedostatečné a také připoměla, že po dlouhé době je klíčovou otázkou prezidentské kampaně v USA zahraniční země, tedy Irák, a ne domácí politika.
I kvůli této zdlouhavé válce Albrightová věří, že přístím prezidentem USA se stane demokratický kanditát a dost možná demokratická senátorka Hillary Clintonová. "Demokraté mají mnoho dobrých kandidátů, všichni mají v programu stažení vojsk z Iráku. Republikáni podle mého názoru tak dobré kanditáty nemají," řekla. S očekávaným vítězstvím demokratického kandidáta se tak prý změní i zahraniční politika USA. Albrightová je přesvědčena, že "zahraniční politika by měla být založena na partnerství a ne na diktování, co má kdo dělat".
Podle ní jsou USA připraveny i na to, aby se poprvé v historii stala prezidentem žena a věří v úspěch Clintonové. "Důležité je, aby se poprvé stala žena prezidentem, pak se ukáže, že to jde," zdůraznila Albrightová.
Albrightová nechce být českou prezidentkou
Ačkoliv se v České republice plánuje výstavba amerického radaru, veřejné mínění se k němu stále staví odmítavě. "Nedůvěra k radaru a k USA je způsobena i invazí do Iráku, lidé teď Spojeným státům nevěří," nastínila jeden z možných důvodů negativního vnímání radaru Albrightová. Rakety ani radar nejsou podle bývalé ministryně namířeny proti Rusku, nýbrž proti Íránu. "Jednání o umístění radaru mohla být vedena lépe, ale i tak je to pro Českou republiku velmi důležité rozhodnutí," dodala. Důsledky vojenského úderu na Írán by mohly být hrozné, ale nikdo se určitě nepřeje, aby tato země získala jaderné zbraně.
Na závěr pořadu Madeleine Albrightová odmítla i úvahy o tom, že by mohla kandidovat na prezidentskou funkci v České republice. "Podobné úvahy mě těší, ale nechci se plést do vaší domácí politiky. Prezidentem by měl být člověk, který tady prožil celý život," řekla na závěr pořadu Albrightová.
Foto: archiv