Parlament podle ministerstva obrany nemusel schvalovat nedávný pobyt dvou amerických armádních expertů zkoumajících v Česku podmínky pro vybudování radarové základny. Jedním z důvodů bylo to, že na českém území plnili pouze technické, a nikoli vojenské úkoly. Vyplývá to ze stanoviska, které ministerstvo zveřejnilo na webových stránkách www.army.cz.
Ministerstvo tak reagovalo na úvahy komunistů podat stížnost k Ústavnímu soudu kvůli způsobu, jakým se rozhodlo o pobytu Američanů. Podle KSČM byl pobyt vojáků v ČR protiústavní, protože ho neschválil parlament.
V polovině srpna navštívil vojenský újezd Brdy americký expertní třicetičlenný tým. Podle ministerstva k jeho členům patřili také dva neozbrojení vojáci. Příslušníky amerického týmu byli odborníci na radarové technologie, životní prostředí, dopravní a stavební infrastrukturu, geologii nebo hydrologii.
Podle ministerstva obrany byli experti v Česku na běžné služební cestě, která se nepředkládá parlamentu k souhlasu. Veškerou činnost podle ministerstva experti vykonávali za doprovodu a se souhlasem armády. Jejich působení mělo rovněž být v souladu s vládním mandátem o výměně technických informací o systému protiraketové obrany, do kterého se má radar v Brdech zařadit. Ministerstvo také uvedlo, že podobných cest se v rámci NATO i na bilaterální úrovni uskutečňuje několik stovek ročně. V zahraničí se jich účastní také čeští vojáci.
Není co napadnout
I komunisté při podání stížnosti k Ústavnímu soudu připouštějí jisté obtíže. Podle čtvrtečního vyjádření poslance KSČM Václava Exnera totiž může případná stížnost mít právní problém v tom, že není známé žádné vládní usnesení, které by mohli komunisté napadnout. "Protože Ústavní soud ruší nějaké rozhodnutí, ale takové rozhodnutí, vlastně alespoň veřejně známé nám, není," vysvětlil Exner. Proto podle něj vyvstala otázka, zda se Ústavní soud může zabývat věcí, kdy se něco odehrává v rozporu s ústavou, ale přitom neexistuje žádné rozhodnutí, které by bylo možné zrušit.
Naopak senátor a předseda senátní komise pro posouzení ústavnosti KSČM Jaromír Štětina (za Stranu zelených) podezírá komunistické politiky z toho, že se při odmítání americké základny v České republice dopouštějí vlastizrady. Poškozují prý totiž obranyschopnost země. Štětina proto ve čtvrtek požádal Parlamentní institut Poslanecké sněmovny, aby zjistil, zda komunisté svým chováním neporušují zákon.
Starostové z obcí kolem vojenského újezdu Brdy v Rožmitále pod Třemšínem založili volný svazek měst a obcí, jenž bude vystupovat proti zamýšlené stavbě amerického protiraketového radaru v Brdech. Jeho hlavními argumenty je špatná komunikace vlády, nevyjasněné otázky zdravotních rizik a nesouhlas většiny občanů s radarem v referendech a anketách. Svazek by měl obce zastupovat při jednání s vládou.
Americký protiraketový radar by mohl stát nedaleko Míšova na Plzeňsku. Američané by rádi postavili v Česku radar a v Polsku silo s desítkou protiraketových střel. Američtí experti minulý týden navrženou lokalitu pro radar podrobně zkoumali. Oficiální politická jednání o případném umístění části základny v ČR zahájila česká vláda v březnu. Jejich další kolo se odehraje na počátku září, kdy do Prahy přijede vysoký představitel amerického ministerstva zahraničí John Rood.
Ilustrační foto: Jan Zatorsky