Nejvyšší soud zamítl čtyři stížnosti státních zástupců proti zastavení trestních stíhání na základě amnestijního rozhodnutí bývalého prezidenta Václava Klause. Označil je za nepřípustné. Stíhání tak nebudou pokračovat. Jde například o zastavení stíhání tří představitelů společnosti H-System. Uvedl to mluvčí soudu Petr Knötig.
"Stížnost byla ve všech čtyřech případech zamítnuta jako nepřípustná, protože v tomto případě není státnímu zástupci dána možnost podat další řádný opravný prostředek. Nejvyššímu soudu proto nezbylo než stížnosti zamítnout, aniž by se mohl zabývat stížnostními námitkami státního zástupce," uvedl Knötig. U soudu ležela ještě pátá stížnost, tu však žalobce vzal sám zpět.
Ve třech případech šlo o podvod, v jednom o krácení daní. O zastavení trestního stíhání v těchto kauzách rozhodovaly vrchní soudy. "NS konstatoval, že trestní řád v tomto procesním stadiu už žádnou takovou stížnost neumožňuje neboli státní zástupce nemá možnost podat další řádný opravný prostředek. Jestliže NS řekl, že stíhání nebudou pokračovat, rozhodnutí je třeba respektovat," uvedl ministr spravedlnosti Pavel Blažek.
Do sporných případů by teoreticky mohl promluvit ještě Ústavní soud. Žalobci se na něj obrátit nemohou, ale právo podat stížnost náleží třeba lidem, kteří v zastavených kauzách figurovali jako poškození. ÚS už eviduje několik stížností souvisejících s amnestií. Podali je například odsouzení, kteří se domáhali plné nebo částečné amnestie.
Kauza H-System
Mezi zastavenými řízeními, která chtěli žalobci obnovit, byl také případ H-Systemu, jedna z největších podvodných kauz v novodobé historii Česka. Do H-Systemu investovali lidé, kteří si chtěli pořídit nové bydlení. Po amnestii se Vrchní soud v Praze přestal zabývat vinou tří aktérů případu - Jaroslava Vítka, Jaroslava Eliáše a Ladislava Tůmy. Už dříve dostal dvanáctiletý trest šéf H-Systemu Petr Smetka, na nějž amnestie nedopadla.
Podle právní zástupkyně poškozených v kauze H-System Hany Marvanové však případ ještě definitivně nekončí, NS by se měl zabývat také dovoláním nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana ohledně Vítka, Eliáše a Tůmy. "My vyčkáme na toto rozhodnutí a podle něj potom budeme postupovat dál," řekla Marvanová.
Podle advokátky by nyní měla amnestii řešit vláda. Návrh na osvobození od soudních poplatků pro poškozené nepovažuje Marvanová za dostatečné řešení. "Je to výsměch, aby se museli znovu léta domáhat odškodnění u civilních soudů," prohlásila. Soudní poplatky navíc podle ní nejsou jedinou částkou, o kterou by lidé přišli v případě, že se náhrady škody nedomohou. Více zaplatí například na nákladech soudního řízení.
Za amnestii čelil exprezident Klaus kritice. ÚS obdržel návrhy na její zrušení, případně zrušení druhého článku, ale odmítl je. Prezident konkrétně nařídil zastavení trestních stíhání, pokud od jejich zahájení uplynulo více než osm let a hrozil v nich trest do 10 let. K 15. únoru 2013 se zastavilo 327 trestních stíhání.