Ample Strike: piloti mají za sebou přes tisíc navedení na cíl

Domácí
14. 9. 2016 16:03
Start polského stíhacího bombardéru Suchoj Su-22 M4.
Start polského stíhacího bombardéru Suchoj Su-22 M4.

Desítky vzletů a přes 1000 navedení na cíl mají za sebou piloti a letečtí návodčí na Ample Strike 2016, největším letošním mezinárodním cvičení konaném v Česku. Společně s tisícovkou českých profesionálních vojáků na něm trénuje přesné navedení letounů a vrtulníků na "pozice nepřítele" i téměř 300 vojáků ze spojeneckých armád. Zapojilo se do něj i 340 příslušníků aktivních záloh.

Ample Strike přijelo ve středu na náměšťskou základnu zkontrolovat vedení armády. Společně s novináři a desítkami leteckých nadšenců, takzvanými spottery, zhlédli ukázku spolupráce mezi pozemními jednotkami, leteckými návodčím a vzdušnými silami. Patrolu aktivních záloh, která vyjela na kontrolu okolí, přepadl podle scénáře nepřítel dělostřeleckou palbou. Zničil jim jedno vozidlo, záložáci tak museli zaujmout kruhovou obranu. Kvůli síle nepřítele si jejich velitel vyžádal leteckou podporu. Bomby na nepřítele brzy shodily po spolupráci s leteckým návodčím bitevníky L-159 následované americkými vrtulníky AH-24 Apache.

Americký vrtulník AH-64 Apache.

"Necvičí tu jenom letectvo, je to součinnostní cvičení vzdušných sil s pozemními silami," poznamenal náčelník generálního štábu Josef Bečvář. Vojáci podle něj nacvičují situace, které česká armáda zažila nebo ji mohou čekat v mezinárodních operacích. Podle velitele cvičení Zdeňka Bauera již vojáci ke středě překonali hranici tisíce navedení na cíl.

Ostrá část cvičení začala na začátku minulého týdne. Zapojily se do něj jak české stíhací a bitevní letouny či vrtulníky, tak stroje dalších armád. Nad Českem tak létají americké strategické bombardéry B-1 a B-52, bitevní vrtulníky AH-64 Apache, německá Tornada nebo polská Su-22. Velení cvičení může podle Bauera využít poprvé také tankovací letouny, k dispozici mají dva americké KC-135. Scénáře počítaly i se zapojením bezpilotních prostředků, s bojem v zastavěné oblasti nebo se spoluprací s protivzdušnou obranou.

Hlavním úkolem cvičení je sladit spolupráci leteckých návodčích s osádkami letounů a vrtulníků, ale i pozemních jednotek. Podle Bečváře představují letečtí návodčí v současné době jednu z rozhodujících vojenských schopností. Slouží u letectva i speciálních jednotek. Za úkol mají navést na nepřítele palbu jak z letounů, tak i od dělostřelectva. Často působí v týlu nepřítele.

Angličtina důležitější než fyzička

Podle jednoho z leteckých návodčích Davida, který si z bezpečnostních důvodů nepřál zveřejnit celé jméno, trvá výcvik takového vojáka asi dva roky. Na základní výcvik je posílán k americkým kolegům, další zkušenosti mu pak předávají čeští instruktoři. Nejdůležitější výbavou uchazeče o tento post je podle Davida výborná angličtina. "Fyzičku a procedury jsem do vás schopen dostat během roku. Ale tu angličtinu do vás nedostanu," poznamenal. V současnosti má česká armáda k dispozici několik desítek návodčích. O zvýšení jejich počtu vedení armády podle Bečváře nyní neuvažuje.

Náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

David přirovnal návodčí k řídícím vzdušného prostoru. Kromě navedení na cíl má totiž za úkol zkoordinovat všechny uživatele vzdušného prostoru. Tedy aby třeba dělostřelectvo nestřílelo přes prostor, kudy proletí vrtulník nebo letadlo.

David prošel ostrým nasazením při misi v Afghánistánu. Podle svých slov vždy při navádění trpí trémou. "Zodpovídáte za životy lidí na zemi i ve vzduchu, za spolubojovníky i za piloty. Řekl bych, že to je největší kámen, který na vás visí. Pokud uděláte něco špatně, mohou zemřít lidé," poznamenal. Má zodpovědnost i za nemalou cenu nasazených strojů.

Do cvičení se zapojily i jednotky aktivních záloh. Bečvář jim za jejich nasazení poděkoval. Díky nim podle něj nemusel velitel cvičení povolávat další vojáky z jiných útvarů. Náčelník generálního štábu vyzdvihl i spolupráci se starosty okolních obcí.

Autor: ČTK Foto: , Pavlíček Luboš

Další čtení

ilustrační foto

Liberecká zoo bude dočasně kvůli opravě pavilonu bez žiraf, první už odjela

Domácí
15. 7. 2025
Prezident republiky Petr Pavel s manželkou Evou se setkali s mladými aktivními občany z různých regionů České republiky, 15. července 2025, Lány.

Prezident Pavel se v Lánech setkal s mladými aktivními lidmi z celé ČR

Domácí
15. 7. 2025
Téma TÝDNE

TÉMA TÝDNE: Válka na Ukrajině, blízké volby a KGB a siderické kyvadélko

Domácí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ