Angažujme se, vyzval rektor UK Hampl

Domácí
16. 1. 2014 20:22
Rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl.
Rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl.

Výročí 45 let od sebeupálení studenta Jana Palacha si ve čtvrtek Univerzita Karlova připomněla pietním aktem. Podle rektora Václava Hampla si lze z Palachova činu, kterým chtěl vyburcovat občanskou společnost z letargie po sovětské okupaci, vzít příklad osobní angažovanosti ve veřejných věcech.

Zhruba stovka lidí si Palachův čin připomněla minutou ticha a zapálením svíček a položením věnců před filozofickou fakultou, kde Palach studoval. Odtud vyšel průvod na Václavské náměstí a do Paláce Lucerna, kde Knihovna Václava Havla pořádá další připomínkovou akci.

Rektor Palachův čin vyzdvihl coby silné gesto. "Nedělejme laciná gesta, starejme se o veřejný prostor s plným nasazením," vyzval Hampl.  "Není místo pro relativizaci, není místo pro kdyby nebo ale," shrnul Palachovo poselství také děkan filozofické fakulty Michal Stehlík.

Fakulta ve čtvrtek představila také  web janpalach.cz, který se letos rozšířil o ruskou, italskou a tibetskou jazykovou mutaci. Právě v Tibetu se kvůli nesouhlasu s čínskou nadvládou také v posledních letech upálilo několik lidí.

Miroslav Kalousek a Karel Schwarzenberg uctili památku Jana Palacha.Kromě filozofické fakulty si lidé Palachovo výročí připomněli také svíčkami v horní části Václavského náměstí, kde se mladík zapálil, nebo u jeho hrobu na Olšanských hřbitovech, kam přišli položit květiny i někteří politici. Mezi nimi byl například bývalý ministr zahraničí a šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg či exministr financí Miroslav Kalousek. "Každý kdo miluje svoji vlast i svobodu by si měl dnešní datum připomenout a poklonit se Janu Palachovi. Děkuji svému kolegovi Františkovi Laudátovi, že do státního rozpočtu na letošní rok prosadil prostředky na zřízení muzea Jana Palacha ve Všetatech," uvedl mimo jiné Kalousek.

K připomínce události, která při Palachově pohřbu 25. ledna vyústila v demonstraci proti okupaci v srpnu 1968, se ve čtvrtek konalo také vzpomínkové setkání v kostele svatého Mikuláše na Staroměstském náměstí, které pořádala Společnost přátel České Bible a Církev československá husitská. Komponovaný pietní večer s dramatickým čtením, filmovým dokumentem a hudebním vystoupením připravilo také Museum Kampa ve spolupráci s občanským sdružením Symposion a činohrou Národního divadla.

Palach se zapálil 16. ledna 1969 na Václavském náměstí, na následky popálenin zemřel o tři dni později.

Autor: - red -, ČTK Foto: ČTK , Kateřina Šulová

Další čtení

ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025
ilustrační foto

S montéry se zlomilo rameno plošiny. Jeden zemřel, druhý je těžce zraněný

Domácí
11. 7. 2025

Muž v Praze osahával ženy. Už ho mají, činů lituje, svádí to na klukovinu

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ