Teplota vzduchu v Praze v sobotu ráno klesala k minus 15 stupňům Celsia, noclehárny pro lidi bez domova byly přesto obsazeny jen na 85 procent. Sanitky v noci nevyjížděly k žádnému případu úmrtí v důsledku podchlazení.
Lidé bez přístřeší, kteří nechtěli riskovat nocování venku, mohli zamířit do ubytovny na lodi Hermes a do nocležen na Vackově a v Michli. Z kapacitních důvodů nebyl nikdo z nich odmítnut. "Odmítáme, jenom když je někdo úplně pod vlivem alkoholu. To ho potom odvážíme na záchytku nebo k Bulharu, kde máme centrum pro tyto lidi," doplnil ředitel Centra sociálních služeb Tomáš Ján.
Vzhledem k tomu, že noclehárny nebyly zcela vytížené, neplánuje Centrum sociálních služeb otevírat další. "Je zbytečné, abychom měli tři noclehárny naplněné na 60 procent," řekl Ján. Pokud by se ale kapacita současných zařízení naplnila, centrum podle něj může otevřít další.
Noclehárna na lodi Hermes, která kotví na Vltavě pod Štefánikovým mostem, nevybírá kvůli mrazivému počasí až do konce víkendu obvyklý dvacetikorunový poplatek za přespání. "V pondělí se rozhodneme, zdali to ponecháme bez poplatku," doplnil Ján.
Mluvčí pražské záchranné služby Dominik Horn uvedl, že sanitky v noci nevyjížděly k žádnému případu úmrtí, které by mohlo souviset s podchlazením. Záchranná služba pouze ošetřila dva muže, u kterých bylo podchlazení organizmu jedním ze zdravotních problémů.
Od loňského listopadu záchranáři evidují 13 bezdomovců, kteří mohli přijít o život v důsledku podchlazení. "Jistou příčinu úmrtí lze ale v terénu stanovit jen zřídka, přesně to prokáže až pitva," doplnil Horn.
V Praze žije podle analýzy, kterou si magistrát nechal zpracovat, 4 tisíce až 5 tisíc lidí bez domova. Ubytovny jich využívá asi 80 procent, ostatní zůstávají na ulici, třeba kvůli svým psům nebo alkoholu. Celkem mohou pražské noclehárny přijmout kolem osmi set lidí.