Rodiče devítileté Anny Janatkové podali ministerstvu spravedlnosti podnět k zahájení kárného řízení proti soudci, který nevzal podezřelého ze zmizení devítileté dívky Otakara T. v říjnu loňského roku do vazby. Podnět však podali také proti státní zástupkyni, která podle nich nedostatečně odůvodněným návrhem na vzetí do vazby mohla rozhodnutí soudce ovlivnit. Informoval o tom právní zástupce rodiny Antonín Janák.
Podle Janáka soudce Obvodního soudu pro Prahu 8 Petr Fassati neměl již obviněného z trestného činu zbavení osobní svobody pustit na svobodu v době, kdy byly naplněny vazební důvody, navíc nebylo známo místo, kde se Anička nacházela, ani zda je naživu. "To, že nezletilá již nežila, nemohl soudce v době, kdy rozhodoval, vědět a jeho protiprávní rozhodnutí to neomlouvá," uvedl Janák.
Podnět ke kárné žalobě podal Janák i proti státní zástupkyni Jaromíře Biolkové, která návrh na vzetí do vazby zpracovávala. Podle právníka byl návrh zpracován nedbale, neboť státní zástupkyně nezohlednila v rozporu s trestním řádem veškeré skutečnosti, jež vyšly při výslechu najevo, a neopřela své rozhodnutí o tyto důvody. "Nelze vyloučit, že právě tato nedbalost mohla být důvodem pro rozhodnutí soudu o propuštění zadrženého na svobodu," dodal Janák.
Kdo vynesl informace z výslechů, se již nezjistí
U konce je zřejmě naopak další šetření spojené s tragickou smrtí Aničky Janatkové. Policejní inspekci se totiž nepodařilo odhalit pachatele dvou závažných úniků informací, k nimž v rámci vyšetřování mediálně sledovaného případu došlo. Oba se týkaly výslechů obviněného Otakara T.
"Policejní inspekce věc odložila," sdělila on-line deníku TÝDEN.CZ Obvodní státní zástupkyně pro Prahu 1 Šárka Pokorná. "Případ byl odložen z důvodu, že pachatel je neznámý," upřesnila. "Příslušný státní zástupce rozhodnutí policejního orgánu přezkoumá zhruba do čtrnácti dní, ale vzhledem k tomu, že případ sleduje, nepředpokládám, že by na něj měl jiný právní názor a znovu jej otvíral," konstatovala. Samozřejmě není vyloučeno, že si k prověrce spis vyžádá někdo z nadřízených státních zastupitelství a vrátí ožehavou kauzu znovu do hry.
K únikům důležitých informací z vyšetřovacího spisu pražské mordparty došlo letos v lednu a v březnu. Do sdělovacích prostředků některá z osob, které měly přístup do spisu, vynesla nejprve informace z detektoru lži, k němuž byl Tomek posazen, a také video s nahrávkou jeho výslechu.
Po těchto trestuhodných pochybeních se policejní špičky nechaly slyšet, že věc řádně vyšetří a že budou padat hlavy. Nic z toho se však nekonalo. Ani na pražském policejním ředitelství, ani nyní - po uzavření kauzy inspekcí. Odbor vnitřní kontroly pražského policejního ředitele připustil, že někdo pochybil, ale kdo, na to nepřišel. Podobně vyznívá i závěr policejní inspekce.
Stíhání ukončila sebevražda
Případ, který policii zaměstnával více než půl roku, odstartovalo zmizení devítileté dívky. Anna Janatková šla loni 13. října se svými spolužačkami obvyklou trasou ze školy domů. V ulici Pod Písečnou v pražské Troji se rozdělily a od té doby ji už nikdo neviděl.
Po více než týdnu se kriminalistům podařilo zadržet a obvinit z trestného činu zbavení osobní svobody Otakara T. Zajistili totiž jeho DNA z dívčina batohu. Do vazby ho ale soudce na základě nepřímých důkazů neposlal, nicméně při výslechu se Otakar T. přiznal, že na místě byl.
Tělo dívky policie nalezla 16. března v křoví nedaleko jejího bydliště v ulici Pod Havránkou v pražské Troji. O den později pitva prokázala, že zemřela násilnou smrtí. Policie proto zadržela hlavního podezřelého Otakara T. a obvinila ho z vraždy, znásilnění a krádeže vloupáním. Obvodní soud pro Prahu 8 ho 18. března poslal do vazby.
O tři dny později se v ranních hodinách pokusil Otakar T. o sebevraždu v pankrácké vazební věznici. Zdravotníkům se ho sice podařilo zachránit, o dva dny později však svým zraněním v nemocnici podlehl. Zanechal po sobě dopis osobní povahy, ve kterém se ale k vraždě ani znásilnění nepřiznal. Státní zastupitelství konstatovalo, že muž byl s vysokou mírou pravděpodobnosti pachatelem zločinu.