Antibyrokratickou cenu získal teplický primátor Kubera

Domácí
17. 10. 2012 11:15
Teplický primátor Jaroslav Kubera (ODS).
Teplický primátor Jaroslav Kubera (ODS).

Antibyrokratickou cenu letos získal teplický primátor a senátor ODS Jaroslav Kubera. Obdržel ji za svůj boj proti bujení byrokratické mašinerie, omezování práv občanů ve prospěch státu a regulování mezilidských vztahů. Ocenění, které sedmým rokem udělovalo občanské sdružení eStat.cz, ve středu převzal v sídle horní komory.

Kubera ve svém projevu mimo jiné apeloval na omezení předpisů a nařízení, "abychom lidi zbytečně nehonili tam, kam je honit nemusíme". Slíbil prosadit i do ústavy pasáž, podle níž by stát musel zaplatit všechny úkony, jejichž realizaci přenesl na obce, neboť by jich pak bylo méně a ušetřily by se tím miliardy korun. "My ten boj nevzdáme. Občas se zadaří," uvedl Kubera.

Primátor podotkl, že v Teplicích se bez ztráty příjmů povedlo omezit městské vyhlášky jen na nejnutnější, bez ztráty příjmů zrušit řadu místních poplatků a snížit na pětinu poplatky za psy. Teplice mají také nejnižší počet radničních úředníků ze srovnatelných českých měst, a to pouze 220, a jen sedmičlennou městskou radu, přičemž primátorův náměstek je jen jeden.

Vedoucí sdružení, europoslanec ODS Edvard Kožušník, připomněl, jak Kubera podle něj se "zdravým selským rozumem" bojoval za narovnání nájemních vztahů nebo proti posilování pravomocí obecní policie, proti zavádění kvót a proti antidiskriminačnímu zákonu. Poznamenal, že Kubera si nebere servítky v kritice opatření, která omezují práva občanů či obcí, a nešetří ani Evropskou unii. "Byrokraté, socialisté a další státní paternalisté mu za to dodnes nemohou přijít na jméno," podotkl Kožušník.

Místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) uvedl, že boj s byrokracií je "sisyfovský" a že jeho jedinou zásadou je nikdy neustat. Na unijní úrovni je třeba zabránit vzniku "jakési nové RVHP s lidskou tváří, kde by vše bylo regulováno a řízeno od psacího stolu, daleko od problémů lidí, kteří o daném problému téměř nic neví, ale na vše mají tabulky a směrnice", dodal.

Pětašedesátiletý Kubera byl na ocenění nominován každoročně. Letos dostal přednost například před britským premiérem Davidem Cameronem, jeho českým protějškem Petrem Nečasem nebo bývalým předsedou španělské vlády Josém Maríou Aznarem. Díky Kuberovi ale po dvou letech cena zůstala v Česku. V předchozích ročnících ji obdrželi například kritik unijního administrativního aparátu a belgický europoslanec Derk-Jan Eppink nebo irští odpůrci lisabonské smlouvy v osobě jejich lídra Declana Ganleyho.

Antibyrokratické ocenění je udělováno lidem nebo organizacím za dlouhodobý odhodlaný postoj v boji s přebujelou byrokracií. Nese jméno někdejšího federálního poslance Michala Tošovského, spoluzakladatele sdružení, které se dlouhodobě věnuje projektům na zefektivnění veřejné správy. Sdružení cenu poprvé udělovalo sdružení v roce 2006, kdy ji získal prezident Václav Klaus za to, že jako premiér inicioval vznik komise pro odstraňování byrokratické zátěže.

Autor: ČTK Foto: Karel Pešek / MF DNES / Profimedia

Další čtení

Prezident Petr Pavel (uprostřed) při pietním aktu k 80. výročí konce druhé světové války, 8. května 2025, Národní památník na Vítkově

Rusko je oficiálně naštvané na prezidenta Pavla. Přirovnal ho k nacistům

Domácí
9. 5. 2025
Pietní místo před hotelem Thermal v Karlových Varech

Ve Varech chtějí přejmenovat ulici po Bartoškovi. Už by nebyla Moskevská

Domácí
9. 5. 2025
Hraboš polní

Jak se počítají hraboši? Podle východů z nor. Ubylo jich, ale nebezpečí trvá

Domácí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ