Ministerstvo práce chce pro lidi s vyšším příjmem prosadit možnost čerpat rodičovskou jen do jednoho roku dítěte. Navrhne také několikaměsíční ošetřovatelské volno z práce pro ty, kteří se budou starat o nemocné příbuzné. Několikadenní volno by si mohli po narození potomka v budoucnu brát otcové, platilo by se z nemocenské. Fungovat by mohly začít mikrojesle. Čtyři chystaná opatření na podporu rodin představila ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD). Podle plánů by návrhy měly začít platit v roce 2017.
"Některé věci byly diskutovány v koalici, ale ne tento konkrétní seznam. Domnívám se, že tyto věci jsou přijatelné i pro opozici," uvedla Marksová. Ošetřovatelské volno by bylo podobné takzvanému paragrafu, tedy volnu při ošetřování člena rodiny. Vybrat by si ho mohl zaměstnaný člověk, který by se začal starat o nemocného či bezmocného příbuzného. Mohl by z nemocenského pojištění dostávat 60 procent ze svého vyměřovacího základu příjmu.
Z nemocenské by se platila i otcovská poporodní péče. Otcové by z ní mohli podle plánu dostat 70 procent vyměřovacího základu příjmu, tedy podobně jako je to u mateřské. S potomkem po jeho narození by strávili několik dní. Ministerstvo propočítá, zda by to bylo pět či sedm dní. S nápadem na zavedení otcovského volna přišel před lety ještě jako ministr práce pozdější premiér Petr Nečas (ODS). Návrh ztroskotal na škrtech v rozpočtu kvůli krizi.Marksové úřad chystá i návrh, podle něhož by lidé s vysokým příjmem mohli mít kratší rodičovskou, a to třeba jen do jednoho roku dítěte. Částku 220 tisíc korun by tak mohli vyčerpat v šesti měsících. Zrušit by se mohlo také omezení při pobírání rodičovského příspěvku a pobytu dítěte v jeslích či školce. Mohlo tam strávit měsíčně jen 46 hodin, aby rodič o peníze od státu nepřišel, popsala ministryně.
Čtvrtým opatřením je zřízení mikrojeslí. V budoucnu by je měly provozovat obce či neziskové organizace. Maximálně o čtyři děti do půl roku by se staral jeden pečující. Pravidla chce ministerstvo ověřit v projektu, který má začít v lednu v Praze, Jihomoravském kraji a ve Středních Čechách. Stát by měl 50 milionů korun. Peníze poskytne Evropský sociální fond. Z něj by se měly rozdělit i dotace na podporu dětských skupin. Na nové koncepci rodinné politiky pracuje komise expertů. Návrh chce podle své šéfky Marie Čermákové mít hotový do konce roku.
Umělé oplodnění a antikoncepce
Komise expertů, která připravuje návrh nové rodinné politiky, se chce zaměřit také na pravidla umělého oplodnění či na dostupnost antikoncepce. Podle šéfky týmu Marie Čermákové je umělé oplodňování v Česku drahé a kvůli ceně je i špatně dostupná antikoncepce. Podle Marksové se pravidla asistované reprodukce v Česku v poslední době změnily k horšímu.
Stále více párů má problémy s početím potomka. Zatímco v roce 2007 fungovalo v Česku 27 reprodukčních center a začalo v nich 17 682 oplodňovacích cyklů, v roce 2013 bylo středisek 41 a započatých cyklů 32 245. Podíl pacientek pod 34 let klesá, naopak roste procento žen nad 40 let. Lidé v Česku rodinný život odsouvají do pozdějšího věku. Stále větší podíl mladých studuje vysoké školy. Průměrný věk matek v Česku roste. Zatímco v roce 1989 měly Češky první dítě v průměru ve 22,5 roku, v roce 2000 jim bylo průměrně 25 let a loni přes 28 let.
Komisi expertů, která má vytvořit rodinnou koncepci a politiku, zřídilo ministerstvo práce. Zasedají v ní demografové, ekonomové, sociologové i pracovníci resortu. Problematika umělého oplodnění spadá pod ministerstvo zdravotnictví. "Komise chce vytvořit komplexní rámec rodinné politiky. Nechybí vize," uvedla Čermáková. Podle ní je v Česku "víc oblastí, které nesmyslně brání zakládání rodin". Tým chce spolupracovat se všemi resorty, kterých se rodinná problematika dotýká, i s kraji a obcemi, dodala Čermáková.
Podle Čermákové je umělé oplodňování v Česku drahé, dostupnost antikoncepce snižuje její cena a zlepšit by se měl i systém předporodní, porodní a poporodní péče, "aby byla vstřícná k nárokům rodin".
"Měli bychom vyvolat diskusi s ministerstvem zdravotnictví. Problém se týká hodně lidí. Bavíme se tu i o tom, zda na umělé oplodnění dosáhnou lidé s nižšími příjmy," uvedla Marksová. Ze zdravotního pojištění se zákroky totiž hradí jen ženám do 39 let, dřív do 40 let. Změnila se i pravidla pro oplodňovací cykly. Podle Marksové to bylo k horšímu. "Omezit umělé oplodnění věkem 39 let nekopíruje moderní trendy. Snižování hranice jde proti nim," podotkla ministryně. Poukázala na prodlužování života, děti mívá stále více žen i po čtyřicítce.
Zmínila i antikoncepci. Řekla, že ve vyspělých státech fungují centra, v nichž mohou náctileté dívky či chudé ženy dostat antikoncepci zdarma, v Česku jsou všechny přípravky placené. "I kdybychom chtěli pomoci chudým ženám s velkým počtem dětí, aby neměly osmé dítě, které pak hned putuje do ústavu, nemáme na to nástroj. Měli bychom se posunout na úroveň vyspělých zemí," uvedla ministryně.
Antikoncepce zdarma či dovolená pro otce. Plány Marksové
Domácí
10. 9. 2015 18:01
Několik dnů volna pro novopečené tatínky? I tak chce Marksová podpořit rodiny (ilustrační foto).
Autor: ČTK Foto: ČTK , Doležal Michal