Chybný IT tendr
Antimonopolní úřad potvrdil Budějovicům pokutu 1,3 milionu
28.06.2013 13:38
Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj potvrdil pokutu 1,3 milionu korun pro českobudějovickou radnici, kterou jí úřad udělil loni v říjnu. Radnice podle úřadu chybovala v tendru na outsourcing serverové firmy. Rafaj se ztotožnil se závěry prvoinstančního řízení, rozhodnutí je pravomocné. Rozhodnutí úřad zveřejnil na svém webu.
Českobudějovická radnice zakázku zadala v jednacím řízení bez uveřejnění, aniž byly podle úřadu splněny podmínky pro použití tohoto výjimečného druhu zadávacího řízení. Město uzavřelo se společností BIT SERVIS, spol. s r. o., smlouvu na plnění této veřejné zakázky v listopadu 2007 a v červnu 2010 i dodatek ke smlouvě.
Právě kvůli tomuto dodatku loni v září obvinila policie primátora Českých Budějovic Juraje Thomu (HOPB) ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Primátor prý překročil svoji pravomoc tím, že přidělil nadlimitní zakázku bez výběrového řízení a městu učinil smluvní závazek 37 milionů korun. Thoma prohlásil, že obvinění jsou nepravdivá. V prosinci státní zastupitelství stíhání zastavilo, na začátku května jej však znovu obnovilo. Podle policie vznikla městu škoda devět milionů korun.
"Jsme přesvědčeni, že jsme v letech 2007 i 2010 postupovali v souladu se zákonem a posléze v souladu s uzavřenou smlouvou," uvedla počátkem loňského října náměstkyně českobudějovického primátora Ivana Popelová (HOPB). Podle vedení radnice v případě smlouvy a dodatku uzavřených v letech 2007 a 2010 se společností BIT SERVIS město postupovalo stejně jako v minulosti. "Stalo se tak v roce 1999, kdy došlo k uzavření první smlouvy s uvedenou společností. I v roce 2004, kdy byla platnost původní smlouvy - rovněž bez nového zadávacího řízení - prodloužena o tři roky. Tuto skutečnost však úřad ve svém výkladu přehlíží," tvrdil magistrát.
Úřad již dříve uvedl, že "jednací řízení bez uveřejnění lze použít pouze v případě, kdy nelze dosáhnout klasické soutěže o zakázku a jeho použití je vázáno na splnění řady omezujících podmínek, aby bylo možné zamezit jeho zneužívání".
Složitost systému outsourcingu prý nemůže být podkladem pro tvrzení, že jiný dodavatel není schopen tento či jiný srovnatelný systém provozovat.
Podle úřadu byla reálným obsahem dodatku ke smlouvě nová nadlimitní veřejná zakázka na služby, konkrétně na pořízení nových a modernějších komponent hardwaru a nového softwarového vybavení.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.