Poslanci z kontrolního výboru si dnes pozvali na kobereček zástupce úřadu, který má dohlížet na čistý a korektní průběh veřejných zakázek. Důvod? Zpackaný tendr na nákup zařízení, které mělo vězňům znemožnit telefonování. Úřad pro hospodářskou soutěž měl vyšetřit, zda Vězeňská služba ČR při zadání zakázky pochybila.
Vězeňská služba postupovala při výběru firmy na instalaci rušiček správně. +Tak znělo stanovisko antimonopolního úřadu, které zvedlo ze židle přítomné poslance. „Jak je možné, že zadání, které od firem požaduje zaslat nabídky o čtyři dny dříve, než je fakticky odesláno, je podle Vás v pořádku," ptal se nevěřícně místopředseda výboru Libor Ježek (ODS).
Jindra Koblihová z Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže však opáčila, že její instituci nepřísluší hodnotit obsah dokumentace. „Z našeho pohledu nešlo o běžné výběrové řízení. Rušičky podléhají režimu utajení. Zadavatel pak může postupovat mimo režim zákona," hájila závěry kontrolního úřadu Koblihová. Poslanci se ale nedali. Jsou přesvědčeni, že tendr měl proběhnout standardní cestou, a nikoli v režimu utajení. Když Koblihová poněkolikáté zopakovala, že zákon o veřejných zakázkách a nařízení vlády umožňuje v případě rušiček výjimku, vytáhli poslanci trumf: ministerstvo spravedlnosti a Národní bezpečnostní úřad, pod které zákon o veřejných zakázkách spadá, tvrdí, že se režim utajení na rušičky vztahovat nemá.
Koblihová nakonec připustila, že pokud by její úřad hodnotil zadávání zakázky jako standardní výběrové řízení, musela by zřejmě konstatovat, že byl porušen zákon. Definitivní vítězství to pro poslance ale nebylo. Nyní budou čekat, než si antimonopolní úřad vyžádá chybějící stanoviska a detailně si prostuduje obsah zadání, kterým Vězeňská služba před rokem vyzývala firmy k zaslání nabídek. S novými závěry šetření úřadu se poslanci seznámí z kraje příštího roku.
Rušičky za 18 milionů, které na konci minulého roku Vězeňská služba objednala od zcela nezkušené firmy Pb mont, nefungují. Letos v říjnu prasklo, že zařízení přestalo fungovat dokonce i v posledních dvou věznicích - v Příbrami a v Novém Sedle. Jaký je tedy po více než deseti měsících přínos zakázky za 18 milionů? Stát je o tuto sumu chudší a ve věznicích jsou nainstalovány nefunkční krabice. Tudíž vězni telefonují dál. Navíc zde stále zůstává podezření z korupčního jednání bývalého náměstka generálního ředitele Zdeňka Kreuzziegera a jeho podřízených. To stále šetří policejní útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality. Se závěry šetření má policie přijít do konce tohoto roku.
Foto: archiv