Postup české strany v průběhu arbitráže v takzvané kauze Diag Human byl nátlakový a bezprecedentní. Do průběhu řízení se snažili zasahovat lidé, kteří na to neměli právo, a předsedající rozhodce dokonce čelil vyhrůžkám obvodního soudu.
Verdikt smírčí komise (tvořili ji rozhodci Květoslav Růžička, Monika Pauknerová a Zdeněk Rusek) je odůvodněn na více než sto stránkách. Kromě argumentů, proč musí stát zaplatit společnosti Diag Human téměř 9 miliard korun, lze v dokumentu objevit i některá skandální odhalení. Jako první na ně upozornil server iHned.cz, který z nálezu rozhodců cituje.
Nález mimo jiné tvrdí, že se o obsah spisu ještě před ukončením řízení zajímala policie, sněmovní vyšetřovací komise či Obvodní soud pro Prahu 2. Aby arbitři zachovali jednotnost řízení, raději spis přemístili "na bezpečné místo v zahraničí".
TAKÉ ČTĚTE: Česko prohrálo arbitráž s Diag Human, zaplatí 9 miliard
V odůvodnění nálezu je dále výslovně uvedeno, že pražský obvodní soud předsedovi rozhodčího senátu Růžičkovi "vyhrožoval odnětím rozhodčího spisu a uložením pokuty až do výše 50.000 korun". Už předchozí částečný rozhodčí nález z června 2006 uváděl, že jedno z písemných podání ČR obsahuje i zjevnou pohrůžku rozhodcům.
Nestandardní zásahy ministrů
Stát ve sporu původně zastupovalo ministerstvo zdravotnictví, později tato povinnost přešla na nově zřízený Úřad pro zastupování ve věcech majetkových.
Rozhodčí senát v nálezu uvedl, že do řízení přesto zasahovali lidé ze strany ČR, kteří nebyli oprávnění k jakýmkoliv právním krokům.
Senát v této souvislosti upozornil na přípis bývalé ministryně zdravotnictví Milady Emmerové (ČSSD), která žádala, aby byl Růžička zbaven rozhodcovské mlčenlivosti, a mohl tak vypovídat při policejním vyšetřování, a také na přípis současného ministra Julínka, který projevil nesouhlas s navýšením odměny rozhodců.
Rozhodci v nepravomocném nálezu Julínka kritizují i za jeho červencové prohlášení, že společnost Diag Human neprokázala, jak jí vznikla škoda, a proto není možné dospět ani k závěrům o výši této škody. Ministr také řekl, že kdyby kauzu posuzoval soud, nikoliv rozhodčí senát, ČR by ve sporu uspěla.
TAKÉ ČTĚTE: Julínek se chce proti arbitráži s Diag Human bránit
Podle rozhodců je výrok útokem na jejich nezávislost a neoprávněným zásahem do jejich rozhodování. Arbitři podotkli, že různí představitelé ČR vystupovali v minulých letech s veřejnými prohlášeními ke kauze Diag Human, která byla mnohdy v rozporu se skutečným stavem řízení.
Podle nálezu musí Česko zaplatit firmě Diag Human 4,1 miliardy korun plus úroky z prodlení za to, že jí na počátku 90. let zničilo její lukrativní obchody s krevní plazmou. Částka, která od začátku loňského srpna denně narůstá o více než milion korun, už nyní dosahuje téměř devíti miliard.
Obě strany mohou podat návrh na přezkum nálezu. O dalším postupu ČR rozhodne vláda, ministr Julínek chce dosáhnout toho, aby stát nemusel platit nic, a navrhne vládě, aby využila všech možností přezkumu rozhodnutí.
Foto: archiv TÝDNE, ČTK