Armáda testovala na Libavé nástupce pásových bojových vozidel

Domácí
28. 6. 2017 17:52
Vozidlo ASCOD.
Vozidlo ASCOD.

Vedení armády ve středu ve vojenském prostoru Libavá na Olomoucku testovalo nová pásová bojová vozidla pěchoty, která by se mohla v budoucnu stát součástí výbavy českých vojáků. Půjde o jeden z největších modernizačních projektů v historii české armády. Stroje, které se o zakázku ucházejí, se ve středu před armádními špičkami předváděly při jízdě i střelbách. Projekt modernizace by měl začít v roce 2019, vojáci by měli postupně od roku 2020 dostávat více než 200 nových pásových vozidel. Zakázka bude stát více než 50 miliard korun.

Přehlídky se ve středu zúčastnilo pět typů pásových bojových vozidel pěchoty od čtyř výrobců. "Zkoušky jsme zahájili 5. června, budeme končit 14. července. Je to více jak pět týdnů, kdy se chceme zabývat jednotlivým posuzováním této techniky. Štáb, který to má na starost, to dělá velmi pečlivě. Je to celá škála jednotlivých parametrů, které chceme vyhodnotit. Na konci srpna po ukončení naší zkoušky bychom předložili závěr pro pana ministra, jak se jako uživatelé díváme na tuto techniku," řekl ve středu novinářům náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

Podle náměstka ministra obrany Daniela Koštovala se výběr uskuteční na základě soutěže. Ministerstvo od ní očekává i snížení ceny. "Nejpozději po volbách by měla být zahájena akviziční fáze. Do konce roku 2018 bychom chtěli mít podepsán kontrakt na minimálně 210 vozidel. Chtěli bychom, aby dodávky probíhaly v letech 2020 až 2024. Hovoříme o projektu za zhruba 50 miliard korun," uvedl Koštoval.

Nová pásová bojová vozidla by měla nahradit dosavadní bojová vozidla pěchoty BVP-2, kterých má armáda 400. "Ta technika musí odejít. Je z roku 1982 až 1984, má slabou balistiku, slabé komunikační a přenosové prostředí i mizivou výzbroj. Musí to být nahrazeno technikou v našem evropském prostoru, která je technologicky úplně jinde," uvedl Bečvář. Dosavadní technika by poté mohla jít k aktivním zálohám. První nová vozidla by podle něj měla jít k výcvikové základně do Vyškova.

Vedení armády a zástupcům ministerstva obrany se na Libavé představila vozidla výrobců General Dynamics European Lands Systems, BAE Systems, PSM a Rheinmetall Defence. Podle náčelníka generálního štábu jsou si testovaná vozidla v parametrech velmi podobná. Významnou roli kromě parametrů bude hrát v zakázce také nabízená cena, dodali zástupci armády.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Peřina Luděk

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ