Armáda zkasíruje aktivisty za stanování v Brdech
08.06.2008 08:30 Původní zpráva
Aktivisté hnutí Greenpeace, kteří již šest týdnů sídlí na kótě 718 v Brdech, budou nejspíš muset brzy vybrat úspory. Kvůli každodenním kontrolám Vojenské policie se jim načítají pokuty za opakované narušování vojenského prostoru.
On-line deník TÝDEN.CZ zjistil, že výsledná částka se může vyšplhat až do milionů korun. Greenpeace však tvrdí, že v jejich případě jde pouze o jeden přestupek a kumulování pokut odmítají.
DÁLE ČTĚTE: Armáda vyměkla. Z místa radaru se stala atrakce
Greenpeace obsadili kótu, kde má v budoucnu stát americký radar, 28. dubna. Od té doby tam postavili stanové městečko a vztyčili několikametrový Most setkání, což armádě pořádně pije krev. "Násilí proti nim používat nebudeme. Přesně v to totiž doufají," řekl serveru TÝDEN.CZ armádní mluvčí Andrej Čírtek.
Kolik zaplatí Greenpeace? |
Za pět týdnů napočítali policisté přes 300 přestupků. Při maximální výšce pokuty tři tisíce korun, by tak "hříšníci" dohromady zaplatili 900 tisíc korun. Většinu přestupků mají na svědomí členové Greenpeace. Pobyt aktivistů navíc zdaleka nekončí, takže počet přestupků ještě poroste. |
"My pouze děláme svou práci. Je naší povinností zaznamenat přestupek, když o něm příslušníci vědí," řekl serveru TÝDEN.CZ mluvčí Vojenské policie Jan Čermák a dodal, že pravidelné kontroly aktivistů dále pokračují.
Také mluvčí armády Andrej Čírtek potvrdil, že počítá s vysokými pokutami: "Bude to nabíhat, sankce mohou jít až do statisíců. O konečné podobě však rozhodnou úředníci."
Domluva nestačí
O výši pokuty rozhodne Městský úřad v Příbrami, který bude časem přestupky řešit. "Záleží na posouzení příslušné komise. Trest za jeden přestupek může sahat od domluvy až po pokutu ve výši tří tisíc korun," vypočítal možnosti mluvčí příbramského úřadu Jiří Kubík.
Greenpeace se však domluva týkat nebude. "Čím déle tam budou, tím víc jim pokuty narostou. Je klidně možné, že to v jednotlivých případech dojde až do statisíců korun. Zákon to dovoluje," naznačil mluvčí.
DÁLE ČTĚTE: Greenpeace vyhlásili v Brdech stát Peaceland
Podle Kubíka navíc nejde o jediné provinění, které mají aktivisté na svědomí. "Mají tam stanové městečko, kadibudku, postavili si most. Tím se dopustili nepovoleného táboření, znečišťování prostředí a nedovolené stavby. Jen čekáme na to, kdy si je Vojenská policie zapíše i za tohle," vyjmenoval další "prohřešky" aktivistů příbramský mluvčí.
Greenpeace by se tak jejich protest mohl pořádně prodražit. Zatím jsou na kótě šest týdnů, protest ale chtějí podle svých slov natáhnout až na několik měsíců. Pokuty by se pak mohly vyšplhat až do milionů korun.
Aktivisté se toho překvapivě nebojí. "Nechali jsme si udělat právní analýzu, podle které se v našem případě jedná pouze o jeden přestupek, protože jsme do vojenského prostoru vstoupili, a už z něj neodešli. Postup Vojenské policie nás proto vůbec nezajímá, pokutu neřešíme," řekl serveru TÝDEN.CZ Jiří Tutter, výkonný ředitel Greenpeace.
I na to má však armáda odpověď. "Téměř nikdo z aktivistů nebyl v prostoru celou dobu," tvrdí armádní mluvčí Čírtek. "Oni mají jakýsi rotační systém, chodí se umývat a relaxovat do blízkých vesnic, takže z toho prostoru často vystupují a zase do něj vstupují, což my monitorujeme," dodal.
Foto: www.greenpeace.org
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.