Expert na vojenskou techniku a podplukovník Karel Daňhel, který na generálním štábu zpracovával posudky k nákupu transportních letadel CASA, přišel o bezpečnostní prověrku na stupeň tajné a byl postaven mimo službu. Podle něj důvodem bylo to, že v případu CASA svědčil na policii. Řekl to v rozhovoru pro dnešní Mladou frontu Dnes (MfD). Podle ní je Daňhel klíčovým svědkem v kauze, v které policie chce stíhat místopředsedkyni sněmovny a někdejší ministryni obrany Vlastu Parkanovou (TOP 09).
"Jediný, kdo dosud neodevzdal materiály k projektu (CASA), je odbor vzdušných sil generálního štábu. To jsou materiály, které jsem zpracovával já. Vím, jak se postupovalo, jak se kdo k věci stavěl, kdo vytvářel tlak na generálním štábu, kdo přepracovával dokumenty. O tom všem jsem na policii svědčil," prohlásil Daňhel k tomu, proč má nyní problémy.
Rovněž uvedl, že odebrání bezpečnostní prověrky mu bylo v březnu zdůvodněno zprávami tajných služeb, podle kterých by prý mohl být nepřítelem státu a poškozovat jeho zájmy v oblasti ekonomiky a obrany.
Podle Miry Třebické z generálního štábu se Daňhel jako odborník osvědčil. "Nicméně se vyskytly jakési problémy s jeho bezpečnostní prověrkou. V tuto chvíli je pan podplukovník v takzvané dispozici a čeká se na vyjádření NBÚ k odvolání, které (proti ztrátě prověrky) podal," řekla ČTK. Ředitel úřadu Dušan Navrátil je na dovolené a k případu se nechtěl vyjadřovat.
Podle Daňhela projekt nákupu letadel pro armádu od začátku provázela nestandardní rozhodnutí. Hlavní tlak podle něj ale nastal až v roce 2007 po nástupu generála Vlastimila Picka, který byl "opakovaně atakován prvním náměstkem z obrany Martinem Bartákem". "Snad nejzávažnější byla reakce, když jsme napsali, že letouny CASA nesplňují požadavky na přepravní kapacitu a dolet, a přidali informace o poruchovosti od provozovatelů letounů. Později nám náměstek (Martin) Barták ještě řekl, že nemáme tyto věci brát v úvahu, že se tomu máme vyhnout," uvedl Daňhel.
Barták, který v době nákupu letadel působil na ministerstvu jako náměstek, se proti Daňhelovým tvrzením ohradil. ČTK sdělil, že Daňhel není věrohodným svědkem a funkce a bezpečnostní prověrky mu byly odebrány údajně kvůli jeho vážným pochybením. Barták uvedl, že letadla CASA ve všech kritériích odpovídala požadavkům armády, které si sama definovala. "Kategoricky popírám, že bych vyvíjel jakýkoli tlak směřující k pořízení letounů CASA. (...) Pokud je tvrzeno, že jsem údajně měl nechat vyškrtnout informace o nedostatcích letadel CASA v interních podkladech ministerstva, musím konstatovat, že i v tomto případě jde o lež," prohlásil.
Nespokojenost s postojem armády
MfD ale tvrdí, že v dokumentaci ministerstva obrany Barták projevuje nespokojenost s postojem armády. Žádá třeba, aby se "vyhnuli tendenčním tvrzením jako značně poruchové, podstatné a neúměrné náklady". "Z výše uvedených důvodů doporučuji materiál ministryni obrany nepředkládat," cituje MfD Bartákův postoj z dokumentů.
Podle Daňhela CASA vyšla při pořízení jako relativně nejlevnější letadlo, při dokoupení požadovaného technického vybavení ale jeho cena vyšplhala výš, než stály konkurenční stroje. Podle něj prý ale jeho posouzení na "ministerstvu také ignorovali a tlačili nás, abychom mé závěry ze stanoviska generálního štábu vypustili". "Kdyby proběhlo regulérní výběrové řízení, CASA by tu nebyla. Tím jsem si naprosto jistý. CASA byla ve všech porovnáních letounů na čtvrtém pátém místě," sdělil Daňhel MfD.
O tom, že armáda letadla CASA nechtěla a nepotřebovala a generálové na jejich nákup kývli až po nátlaku od ministerských náměstků, se spekuluje už roky. Policie nyní chce Parkanovou stíhat kvůli tomu, že nenechala zpracovat posudek na cenu letounů CASA pro vojenské letectvo. Při nákupu tak údajně vznikla škoda 658 milionů korun.
Armádní expert: Svědčil jsem v kauze CASA a začaly mi problémy
Domácí
2. 7. 2012 10:24
Expert na vojenskou techniku byl postaven mimo službu poté, co svědčil na policii ohledně nákupu letounů CASA.
Autor: ČTK Foto: ČTK