Ministerstvo obrany
Armádní rakety v ohrožení? Proti výběru protestují Francouzi
30.10.2020 15:57 Původní zpráva
Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) oznámil, že začne jednat s izraelskou vládou o nákupu nového moderního protiletadlového raketového systému SPYDER z produkce izraelské státní společnosti Rafael. Podle informací TÝDEN se ale ještě tao akvizice zkomplikovat, protože proti výběru dodavatele protestuje francouzská firma MBDA.
České protiletadlové raketové systémy, které jsou důležitou součástí obrany země, mají i po více než dvaceti letech od vstupu NATO visačku "vyrobeno v Sovětském svazu". Do někdejší Československé lidové armády byly zařazeny v osmdesátých letech a slouží dodnes.
"Armáda dosud využívá technicky, morálně a koncepčně zastaralý protiletadlový raketový komplet KUB sovětské konstrukce a výroby, který dlouhodobě nevyhovuje požadavkům na zajištění efektivní protivzdušné obrany, a to jak v národním, tak i aliančním kontextu," sdělilo TÝDNU tiskové oddělení ministerstva obrany.
Proto se rozhodlo pořídit nový obranný systém, který je určen k nepřetržité obraně vojsk, městských aglomerací, jaderných elektráren, průmyslových center, letišť a dalších důležitých objektů.
"Protiletadlové raketové systémy tvoří společně s nadzvukovými letouny základní pilíře protivzdušné obrany. Proto je pořízení nové generace protiletadlového raketového systému schopného čelit soudobým prostředkům vzdušného napadení klíčovým strategickým projektem obrany státu a jednou z hlavních priorit probíhající modernizace armády," sdělil ministr Metnar.
Izraelská volba
Armáda předpokládá pořízení protiletadlového raketového systému o čtyřech bateriích, z nichž každá bude vybavena vlastním 3D radiolokátorem, systémem velení a řízení palby a čtyřmi odpalovacími zařízeními. Akvizice vyjde na asi 10 miliard korun.
Na konci září ministr Metnar informoval vládu s aktuálním stavem projektu, tedy zvoleným způsobem veřejné zakázky formou vláda-vláda a že se bude vyjednávat o pořízení izraelského systému SPYDER od izraelské státní společnosti Rafael.
"Termín podpisu smlouvy závisí na vývoji vyjednávání s dodavatelem. V tuto chvíli nelze určit. První dodávky jsou plánovány v roce 2023," sdělilo TÝDNU ministerstvo obrany.
Francouzská námitka
Podle informací TÝDNE ale může pořízení izraelských protiletadlových zařízení zmařit protest, s nímž se na vedení ministerstva obrany obrátila francouzská společnost MBDA. Údajně tvrdí, že výběr dodavatele nebyl v souladu s českými zákony ani evropskými pravidly a že by se neměly opomíjet jiné než izraelské technologie.
Loni v prosinci totiž ministr obrany Metnar podepsal smlouvu na zakoupení osmi mobilních 3D radiolokátorů za 3,5 miliardy korun rovněž od Izraele. První z radarů armáda získá příští rok. Metnar po podpisu smlouvy řekl, že nové radary výrazně zvýší schopnosti české armády v ochraně vzdušného prostoru. Vyzdvihl, že vojáci dostanou techniku prověřenou bojovým nasazením, i skutečnost, že se český průmysl bude podílet na realizaci zakázky i na podpoře v době životnosti nových radarů.
Na možnou komplikaci s pořízením protiletadlového systému za 10 miliard opět od Izraele kvůli francouzské stížnosti ministerstvo obrany nijak nereagovalo. Uvedlo pouze, že při svém výběru podrobně posuzovala celkem devět moderních protiletadlových raketových systémů od sedmi výrobců. Na základě průzkumu trhu, konzultací se spojenci, oficiálních informací výrobců, průmyslového dne a studie proveditelnosti armáda jako nejvhodnější systém pro své konkrétní podmínky a potřeby zvolila právě izraelský systém SPYDER z produkce izraelské státní společnosti Rafael.
"Důležitou součástí vyjednávání bude podíl zapojení českého průmyslu. Ve stručném vyjádření je cílem ministerstva obrany smluvní zajištění nejméně 30procentního podílu českých firem na pořízení a integraci nového zbrojního systému, stejně jako smluvní zajištění logistické podpory po celou dobu životního cyklu v horizontu dvacet a více let, a to subjektem se sídlem v České republice," uvedlo ministerstvo.
Systém vláda-vláda
Ministerstvo dále uvedlo, že se mu opakovaně osvědčil způsob pořizování nové techniky formou vláda-vláda a hodlá ho i nadále používat. "Jsme přesvědčeni, že projekty, které jsou uzavřeny nebo uzavírány formou vláda-vláda se v průběhu plnění osvědčí. Dále pak bude záležet na požadavcích Armády ČR, o jakých vyzbrojovací projekty se bude v budoucnu jednat a zda půjdou realizovat touto formou," sdělilo TÝDNU ministerstvo.
Nejvíce pozitivních zkušeností prozatím získal resort obrany dlouhodobým pronájmem letounů JAS-39 Gripen, kde je smlouva uzavřena přímo s vládou Švédského království. Významnou zkušeností je také realizace mnoha nákupů vojenského materiálu cestou Foreign Military Sales s vládou USA.
"Především u smlouvy se Švédskem lze vyzdvihnout vysokou záruku včasného plnění, kdy během realizace této smlouvy nedochází k žádným obstrukcím ze strany dodavatele vedoucím například k zpoždění plnění některých z jeho povinností. To považujeme obzvláště v dnešních časech za zcela zásadní aspekt," uvedlo ministerstvo obrany.
"Zmínit lze i další nesporné výhody tohoto způsobu zadání, které v případě komerčního dodavatele nepřipadají v úvahu. Příkladem mohou být společná cvičení obou armád smluvních států, výměna zkušeností až do úrovně velení armády či spolupráce na akademické půdě," dodalo ministerstvo.
1