Církevní restituce
Ať církev platí věřící. Spisovatelka Procházková píše papežovi
13.03.2012 13:43 Původní zpráva
Spisovatelka a někdejší signatářka Charty 77 Lenka Procházková poslala otevřený dopis do Vatikánu, ve kterém si papeži Benediktovi XVI. stěžuje na zákon o církevních restitucích v Česku. Mimo jiné připomíná husitskou tradici a skutečnost, že v naší zemi ubývá věřících.
"I dnešní občané České republiky stále nesou ve své historické paměti poselství mistra Jana Husa, upřímného a statečného reformátora. Kazatele, který za svou oprávněnou kritiku pokleslých
Anketa:
Souhlasíte s církevními restitucemi?
mravů a praktik římskokatolické církve neváhal zaplatit životem," píše Procházková v otevřeném dopise, ke kterému se připojili literární teoretik a historik Mojmír Grygar a režisér Václav Dvořák.
Autoři dopisu připomínají, že kališníci obhájili Husův odkaz proti čtyřem křížovým výpravám a domohli se práva přijímat pod obojím způsobem.
Církve podle návrhu zákona, který je v současné době ve druhém čtení v Poslanecké sněmovně, mají získat asi polovinu svého někdejšího majetku v hodnotě odhadované na 75 miliard korun. K tomu mají dostat finanční náhradu 59 miliard během příštích 30 let.
Návrh podle spisovatelky prolamuje hranici 25. února 1948, když v sobě zahrnuje i rozsáhlé nemovitosti, které římskokatolické církvi odebral již Josef II., a následně pozemkové reformy v letech 1919 a 1947. "Pobouření obyvatel Čech a Moravy lze sledovat i statisticky, věřících rapidně ubývá a v současnosti je jich v celkové populaci méně než 10 procent," píše se v dopise papeži. Podle autorů se nedá hrdost národa ukrást tak jako pole a lesy. "Zákon o převodu majetků, o jehož přijetí tak usilujete, nezajistí, že Češi přilezou po kolenou do kostela, ani nezpůsobí to, že naše děti usednou do církevních škol," uzavírá Procházková.
Co myslíte, že vám papež na text kritizující církevní restituce odepíše?
Je to otevřený dopis, to znamená, že je určen nejen adresátovi, ale i široké veřejnosti. Neočekávám, že bych z Vatikánu dostala nějakou dlouhou odpověď. Asi to bude jenom formální potvrzení, že dopis četli. List jsme nechali přeložit do několika jazyků a zaslali nejenom českým a slovenským médiím, ale do celé Evropy i do Ameriky, aby svět trochu věděl, co se tady děje, a že s tím ostře nesouhlasíme. Vypsala jsem tam i historii, aby bylo zřejmé i pro "neznalce" dějin, o co vlastně šlo a jaký smysl mají novodobé české dějiny.
Jak by se podle vás mělo řešit vyrovnání státu s církvemi?
Stát se s církvemi vyrovnal hned v 90. letech, když jim dal asi 170 obrovských majetků. Pak za Tošovského vlády dostaly několik set dalších nemovitostí, stále jim platíme jako státním úředníkům, takže my jim v tuto chvíli nic nedlužíme. Pokud bychom do budoucna chtěli udělat odluku státu a církví, tak by se samozřejmě muselo vymyslet, z čeho budou běžně žít. Objekty už mají, nevím, k čemu by měly mít pole. Mohlo by se to zařídit podle způsobu sousedů v Rakousku, kde se platí církevní daně. Ať si církev platí věřící. Není správné, aby je platila celá společnost, když 80 procent lidí je bezkonfesních. Anebo, jak říkají i sociální demokraté, vymyslet fond, z kterého by byly církve placeny.
Uvedla jste, že na církevních restitucích chtějí vydělat někteří politici, například z KDU-ČSL. Jaké k tomu máte důkazy?
Mám to z dopisů čtenářů, kteří mi to píší a které nemohu jmenovat. Ale jsou to informace, které by si člověk nevymyslel. Věřím, že to je tunel, poslední privatizace.
Jak podle vás ten mechanismus má fungovat?
O pozemky a nemovitosti je velký zájem už dopředu, zakládají se neziskové organizace, které je budou spravovat, velké a výhodné pozemky se zatíží hypotékou. Zkrátka se na tom bude vydělávat, a proto koalice tak strašně chce zákon protlačit teď, kdy na to má sílu, protože tím se zaopatří.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.