Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) připraví zvláštní zákon o zdravotní záchranné službě. Chce jím zajistit, aby na celém území státu platila stejná doba dojezdu záchranek do 15 minut. Na rozdíl od současných pravidel, kdy provoz záchranné služby ze dvou třetin platí kraje, by v budoucnu měly finance na tuto službu plynout ze státního rozpočtu. Julínek záměr představil na tiskové konferenci.
Nyní mají záchranky zhruba třetinu příjmů od pojišťoven za zdravotní výkony; zbytek kryjí zřizovatelé, což jsou většinou kraje. Ty ale přispívají rozdílně, a tak se situace záchranek v krajích liší. Julínek chce zakotvit v zákoně, že záchranka dojede do 15 minut a že na ni přispěje stát.
Ministrův záměr přivítal ředitel Záchranné služby hlavního města Prahy Zdeněk Schwarz. Ten řekl, že zná návrh normy, která jeho oboru chyběla deset let. Oceňuje, že by náklady na takzvanou krizovou připravenost měl místo krajů nést stát. "Musíme držet pohotovost, mít rezervy a hlavně platit lidi," řekl a dodal, že s financováním se potýkají všechny záchranné služby v Česku.
Náměstkyně ministra Markéta Hellerová vysvětlila, že některá stanoviště jsou v řadě míst jen proto, aby byl zajištěn patnáctiminutový dojezd, mají ale v průměru jeden až dva výjezdy na den. Náklady na provoz jsou tak neúměrné tomu, jaké zdroje mají od pojišťoven. "Tím, že půjdou peníze ze státního rozpočtu, bude možno zřídit další nová stanoviště a pokrýt dosavadní bílá místa," řekla náměstkyně.
Radní Jihomoravského kraje odpovědný za zdravotnictví František Adamec vidí v Julínkově návrhu klady i zápory. Vítá snahu ministerstva řešit problém "bílých míst na mapě". Takové oblasti jsou podle něj často na hranicích krajů a domluva na společných výjezdových stanovištích krajů je složitá, pokud se ji vůbec podaří uzavřít. "Kdyby tam intervenoval stát, je to dobré řešení," řekl.
Podle Julínka by u stanovišť záchranek fungovaly pohotovostní ambulance, které by plnily úlohu lékařské služby první pomoci. Lékař v době, kdy není na výjezdu, bude moci ošetřit v ambulanci pacienty. Za toto ošetření by platili lidé 50 korun. V případě, že by ale byli odesláni do nemocnice, tento poplatek by jim byl odpuštěn.
Adamec nesouhlasí s návrhem, aby lékaři záchranné služby na méně vytížených stanovištích ošetřovali pacienty ambulantně. Pak by se podle něj mohlo stát, že lékař by musel narychlo odjet od pacienta, jemuž se začal věnovat. Kromě toho u záchranné služby pracují anesteziologové, chirurgové či internisté, zatímco pohotovost zajišťují praktici. A například anesteziologové nebudou podle Adamce chtít vykonávat jinou práci, než pro kterou jsou kvalifikováni.
Radní také zpochybnil, že ambulance fungující při záchranné službě bude pro lidi díky blízkosti od jejich bydliště výhodou. Záchranáři nemají k dispozici laboratoře či přístroje pro zobrazování vnitřních poranění a mnoha lidem proto stejně nezbude, než cestovat na příjmové ambulance nemocnic.
Foto: Petra Mášová