Ateistické Česko? Dětí z věřících rodin přibývá

Domácí
4. 3. 2014 05:46
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Ačkoli je Česko považováno za nejateističtější zemi na světě, vývoj porodnosti to může radikálně změnit. Plodnost je jednoznačně na straně věřících rodin. Své ateistické spoluobčany předstihují téměř o celou třetinu.

Vyplývá to z publikace, kterou na konci února vydal Český statistický úřad (ČSÚ). Zatímco ženy, které se nehlásí k žádné církvi, mají podle ní v průměru 1,42 dítěte, u věřících žen je toto číslo podstatně vyšší. Průměrně se každé z nich narodí 1,81 dítěte.

Nejlépe je rozdíl mezi věřícími ženami a "ateistkami" vidět na velikosti rodin, které obě skupiny žen mají. Tři a více dětí má pětina věřících žen, ale zhruba jen jedna desetina žen bez náboženské víry. U žen, které deklarovaly příslušnost k římskokatolické církvi, se tento podíl již blíží čtvrtině. "Jinak řečeno, u věřících žen a zejména u žen katolického vyznání je podstatně méně bezdětných a s jedním dítětem, a naopak více žen s větším počtem dětí," konstatovali statistici.

Otázkou však je, zda počet věřících skutečně poroste. Realita je totiž zatím jiná. Věřících hlásících se k určité církvi setrvale ubývá. Od roku 1991 se jejich množství snížilo na polovinu. Zvyšuje se i jejich průměrný věk, dvě pětiny jsou starší šedesáti let.

Jedním z důvodů, proč klesá počet věřících, je neúplnost dat, která mají statistici v tomto směru k dispozici. Na rozdíl od dřívějších zjišťování je totiž tato otázka při sčítání lidu dobrovolná. Nebo to tak aspoň bylo poprvé uvedeno. A v roce 2011, kdy poslední cenzus proběhl, na ni proto mnoho lidí odmítalo odpovědět. "U některých uskupení typu Svědků Jehovových se k tomu mohou věřící odmítat přiznat," říká socioložka Dana Hamplová s tím, že jde v tomto směru z její strany o spekulaci.

Upozornila také na to, že narůstá počet věřících lidí bez církevní příslušnosti. Při posledním sčítání jich byla mezi věřícími zhruba třetina. "To ukazuje, že se lidé hlásí k náboženství, ale mají hodně skeptický postoj k církvím," míní Dana Hamplová. Dochází tak k rozštěpení církevní religiozity a obecné víry, která je v české společnosti pořád ještě poměrně silná.

V mnoha církvích také dochází k tomu, že děti po dovršení dospělosti od církve odpadnou. Svou zkušenost s tím má i třicetiletý Marek z Prahy. Také on vyrůstal v silně katolické moravské rodině. Po přesunu do Prahy ovšem jeho víra značně ochladla. "Dostal jsem se do jiného prostředí, měl jsem jiné podněty a postupně jsem si uvědomil, že má víra byla daná pouze vlivem okolí," konstatuje. "Děti ovšem nechám pokřtít," dodal.

"To, jestli dítě vyrůstá v křesťanské rodině, nebo ne, je tou základní charakteristikou, která určuje, jestli se dítě v budoucnosti bude hlásit k církvi a bude věřící, nebo ne," říká Dana Hamplová. Zároveň se ovšem tento "přenos" víry podle ní církev od církve liší. Třeba Československá církev husitská prý není v tomto směru příliš úspěšná. Naopak katolické církvi nebo malým, méně liberálním evangelickým církvím se daří.

Autor: - pcl -Foto: ČTK/Šulová Kateřina

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ