<span>Audit nás poškodil,</span> brání se pardubické onkocentrum

Domácí
13. 2. 2009 18:00
Pardubické onkocentrum nesmí léčit bioléčbou.
Pardubické onkocentrum nesmí léčit bioléčbou.

Pardubické onkocentrum nesmí léčit bioléčbou.Zrušení pěti komplexních onkologických center v Česku přineslo první výsledky. Pardubické onkologii po lednovém odnětí prestižní značky odešli pacienti. Její předseda představenstva Sotirios Zavalianis navíc tvrdí, že o značku přišel neprávem.

Na základě loňského auditu osmnácti komplexních onkologických center byla pěti z nich odejmuta značka a s ní i možnost léčit nejmodernějším, ale také nejdražším způsobem: bioléčbou. "Audit u nás trval necelé tři hodiny, nikdo si nevyžádal žádné podklady, smlouvy, nic," rozčiluje se Zavalianis. "Teprve před dvěma týdny nám ministerstvo oznámilo, proč nás zrušilo. Jejich důvody jsou ale neopodstatněné."

ČTĚTE TAKÉ: Léčba rakoviny: peníze možná brzy dojdou
                       Komplexní onkologická centra končí v šesti nemocnicích

Stanislava Pánová z ministerstva zdravotnictví připustila, že kontroly na místě trvaly jen několik hodin. Prý jim předcházely několikaměsíční přípravy. Po auditu Česká onkologická společnost nedoporučila bývalému ministru zdravotnictví Julínkovi pardubické centrum zrušit. Ten mu však statut odejmul a přidal ještě jeden důvod: 25 kilometrů od Pardubic, v Hradci Králové, je dostupná srovnatelná péče.

Až bude mít Zavalianis v ruce tvrdá čísla ztrát, které mu odebrání prestižní značky způsobilo, bude prý požadovat na ministerstvu kompenzace. Místní lidé za ním stojí: petici za záchranu pardubického onkocentra podepsalo šestadvacet tisíc lidí. Česká lékařská komora, která je již dlouho ve sporu s ministerstvem zdravotnictví, Julínkův audit zpochybňuje.

Podle lékařské komory audit nesplňoval mezinárodní směrnice a jednalo se jen o povrchní klinickou inspekci. Veškeré závěry z něj vyvozené by tudíž měly být neplatné. Julínkův resort převzala v lednu jmenovaná Daniela Filipiová, na kterou se s žádostí o přezkum lékařská komora obrátila.

Proč bioléčba?

Biologické léčba stojí a padá s užíváním velmi drahých léků, které v lidském těle cíleně ničí jen nádorové buňky. Tyto léky jsou velmi drahé a nemocnice musí mít s pojišťovnou nasmlouváno jejich proplácení. Jeden pacient tak přijde pojišťovnu na stovky tisíc až milion korun. Pojišťovny a ministerstvo mají proto strach, aby se s bioléčbou neplýtvalo a dostali ji jen opravdu potřební pacienti.

ČTĚTE TAKÉ: Léčba rakoviny se zlepšuje, nemocných přesto přibývá
Mám leukemii, ale nebojím se. Věřím bioléčbě

Proč je bioléčba tolik žádaná? Z dosud používanách metod léčení rakoviny má nejlepší výsledky. U více než osmdesáti procent nemocných s ukončenou léčbou došlo k zlepšení jejich stavu, nebo alespoň stabilizaci.

Foto: ČTK

Další čtení

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025
Připomínka poslední bitvy druhé světové války v Evropě u Slivice spojená s ukázkou bojů, 10. května 2025, Památník Slivice, Příbramsko.

Bitva u Slivice připomněla konec války, zhlédly ji tisíce lidí

Domácí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ