Prosincová vražda pětiletého Honzíka Rokose rozpoutala vlnu kontrol u jihočeské policie. Otec zavražděného dítěte si totiž stěžoval, že táborští vyšetřovatelé pochybili. Šéf policistů tehdy slíbil, že prověří všechny pátrací týmy v kraji. Audit skutečně proběhl, neodhalil však žádné nedostatky.
Když Roman Rokos kritizoval policisty za postup při pátrání po jeho synovi, vedení jihočeské policie se tehdy za vyšetřovatele postavilo. Zároveň ale přiznalo, že policistka, která pátrací akci řídila, selhala po lidské stránce. "Nedokázala s otcem citlivě komunikovat," přiznal v lednu jihočeský policejní šéf Radomír Heřman a nařídil kontrolu všech pátracích týmů v kraji. Pracoviště, na kterých policisté musí komunikovat s veřejností, měli opustit ti, kterým chybí sociální empatie.
ČTĚTE TAKÉ: Policie: Selhali jsme lidsky, ale za smrt chlapce nemůžeme
Prověrka měla odhalit nekomunikativní jedince v řadách sboru a převychovat je tak, aby se k lidem dokázali chovat vstřícněji. „Všechny pátrací týmy pracují tak, jak mají," tvrdí mluvčí policie Jiří Beran. „V práci policistů jsme chyby nenašli," oznámil s tím, že všichni vyšetřovatelé zůstávají na svých místech.
Místo čistek nábor
Ač podle vedení jihočeského sboru vše funguje, jak má, audit přeci jen menší změny přinesl. Několik pátracích týmů získalo posily. Například okresní sbor v Jindřichově Hradci. „Jde o zkušené policisty, kteří jsou proškoleni pro styk s veřejností," vysvětluje mluvčí. Takových přesunů proběhlo podle Berana asi deset.
Vedle toho prý všichni policisté museli projít školením, kde se učili, jak citlivě jednat s lidmi. „Doposud jsme proškolili desítky policistů, další kurz ještě čeká," říká Beran.
Jediným, kdo kvůli selhání lidského faktoru opustil policejní řady, tak zůstává policistka Věra Nevrlová, která vedla pátrání po Janu Rokosovi. Ta však odešla od policie dobrovolně: neunesla psychicky tlak médií.
Foto: Petra Mášová a Robert Zlatohlávek