Audit: Spisy se potulují po soudech zbytečně
04.04.2008 07:35 Exkluzivně
Na první pohled je to neuvěřitelné: průměrně putuje spis čtyřiatřicetkrát z ruky do ruky úředníků v soudní budově, než padne verdikt senátu. Ukazuje to audit, který získal server TÝDEN.CZ. Při toulání po budově soudu se navíc ze spisů často ztrácejí dokumenty a unikají informace.
I proto se ministerstvo spravedlnosti před časem rozhodlo, že si na okresní a krajské soudy posvítí. A výsledek? Nepřiměřeně se táhnoucí spory má na svědomí předávání spisu z ruky do ruky. Chcete se rozvést? Pak počítejte s tím, že než soudce rozhodne, sáhnou na spis soudní úředníci více než třicetkrát.
ROZHOVOR S MINISTREM: Neumíte hospodařit? Opusťte funkci, vzkazuje Pospíšil
"Číslo je to opravdu vysoké," přiznala mluvčí ministerstva Zuzana Kuncová. "A právě proto jsme si audit nechali zpracovat, abychom zjistili, jak by bylo možné soudní řízení zkrátit," dodala.
Ve zprávě pro ministerstvo mimo jiné stojí: na každý spis týkající se občanskoprávních sporů - třeba tahanice o děti nebo rozvod, by stačilo průměrně šestnáct předávek; místo současných čtyřiatřiceti.
A soudce krajského soudu v Praze Luboš Dörfl, který je pod auditem podepsaný, hned přispěchal i s řešením: "Dejme dohromady tým - soudce, vyšší státní úředník a vedoucí rejstříku, a soudní kolečko tím výrazně zkrátíme."
Zvýšení počtu asistentů a vyšších soudních úředníků u jednotlivých soudů bude mít navíc podle něj i další pozitivní efekt. Lidé v talárech budou mít více času na vlastní rozhodování v kauzách a nebude je zatěžovat administrativa. "Tím se zrychlí soudní řízení a lze předpokládat vyšší výkon takového pracovního týmu," konstatuje v závěru auditu Dörfl.
Únik informací? Nic neobvyklého
Navíc tu je další problém, na který poukazují sami soudci. "Jak máme ochránit spis před únikem informací, když k němu má přístup tolik lidí," stěžují si. A skutečně, právě potulování spisu po soudu je podle ministerstva spravedlnosti nejčastější příčinou vyzrazení citlivých údajů. "Je jasné, že čím méně lidí se do kolečka zapojí, tím menší je riziko úniku informací ze spisu," řekla Kuncová.
ČTĚTE TAKÉ: Soudci touží po odchodu do zálohy
Jenže. Soudy nejsou povinné podobné mechanismy do své práce zařadit. "Skutečně záleží na každém předsedovi soudu, zda se doporučením ministerstva bude řídit," potvrdila Kuncová. Konec "potulování spisů" je tak v nedohlednu.
Foto: Robert Sedmík, ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.