Premiér v demisi
Babiš: Benešovy dekrety jsou uzavřená záležitost

24.05.2018 15:30 Aktualizováno 24.05. 17:08

Poválečné Benešovy dekrety jsou podle předsedy vlády Andreje Babiše (ANO) uzavřená záležitost. Premiér si nedovede představit, že by se sjezd Sudetoněmeckého krajanského sdružení konal v Česku.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

jinak Lisabonska smlouva pro C E S K O totalniiiiii p r u s e r . . . . KAM SE HRABOU???? BENESOVY DEKRETY . . . . .

Lisabonská smlouva v praxi: co se změní pro Česko

Zrušení práva veta
Česko ztratí možnost samostatně blokovat některé návrhy. Právo veta se zruší celkem v 70 okruzích. Nejpodstatnější z nich jsou ekologie, energetika a otázky spojené s přistěhovalectvím.

E K O L O G I E ........ E N E R G E T I K A ........ a nejvetsi a ted NEJAKTUALNEJSI - - - P R I S T E H O V A L E C T V I !!!!!!!!!!!!!!!

Oslabení hlasu Česka
Velké země získají více hlasů při rozhodování na půdě Evropské unie na úkor malých. Podle nového systému bude od roku 2014 pro schvalování některých evropských "zákonů" nutný souhlas alespoň 55 procent členských států, ve kterých zároveň žije alespoň 65 procent unijních obyvatel.
Co to bude znamenat v praxi? Kritici smlouvě vyčítají, že čtyři nejlidnatější a největší země (Německo, Francie, Itálie a Británie) mohou společně zablokovat jakýkoli návrh. A ty samé čtyři země mají tolik obyvatel, že jim stačí sehnat jen jakýchkoli jedenáct malých a v některých oblastech si prosadí cokoli.


atd.atd.

jeden velky p r u s e r pro Ceskou republiku

0 hlasů

Klaus podepsal Lisabon. Česko tak ztrácí suverenitu, prohlásil
3. listopadu 2009
Prezident Václav Klaus podepsal Lisabonskou smlouvu. Učinil tak i přes zásadní výhrady, které ke smlouvě má. Česko podle něj ztratí suverenitu. Klaus také obvinil Ústavní soud z politikaření. Na prezidentův podpis čekala celá EU, závisel na něm totiž osud ratifikačního procesu.

Prezident rozhodnutí Ústavního soudu z dnešního rána očekával, zároveň ale dal najevo, že ho verdikt ani v nejmenším nepřesvědčil.
"Nemohu souhlasit s jeho formou, tedy jeho právní kvalitou (...) Především nemohu souhlasit s jeho obsahem, neboť vstoupením Lisabonské smlouvy v platnost, navzdory politickému názoru Ústavního soudu, Česká republika přestane být suverénním státem," varoval prezident.
Lisabonskou smlouvu podepsal v 15 hodin, o hodinu později předstoupil na brífinku před novináře. Již zítra Klaus odlétá na návštěvu Spojených států, kde bude do neděle.
Premiér Jan Fischer podle České televize smlouvu ihned kontrasignoval. Tím splnil podmínku nutnou pro to, aby mohla začít platit už v prosinci 2009.

Český prezident se jako odpůrce Lisabonské smlouvy dostal do hledáčku Evropy jako poslední člověk, na jehož rozhodnutí stálo bytí a nebytí smlouvy. Zastánci Lisabonu argumentovali mimo jiné tím, že v případě nepodepsání smlouvy (a tedy její "smrti") by v EU nastal administrativní chaos.
Někdejší lídr SNK-ED v eurovolbách Lukáš Macek například nedávno varoval, že by dlouholeté úsilí politických reprezentací přišlo vniveč, další rozšiřování EU by se nekonalo a otevřela by se cesta k rozdělení Unie na jádro a periferii.
Britští konzervativci čekali marně
Kdyby Klaus podpis oddaloval ještě několik měsíců, je možné, že by Britové vypsali referendum a smlouvu odmítli (pokud konzervativci vyhrají volby). To se ale nyní nestane, ratifikační proces se uzavřel a referendem už do něj vstoupit nepůjde.


....... OHLASY NA PREZIDENTŮV PODPIS
Ondřej Liška, předseda SZ
"Pan prezident se zachoval korektně a téměř ihned po vyhlášení nálezu Ústavního soudu Lisabonskou smlouvu bez zbytečných průtahů podepsal. Je to z dlouhodobého hlediska významný krok, který přispěje k větší průhlednosti a demokratičnosti Evropské unie. Ale je to prostředek, nikoliv cíl. Musíme si uvědomit, že nás nyní čekají mnohem závažnější úkoly, které musíme v rámci Unie řešit."
Karel Schwarzenberg, předseda TOP 09
"Já prezidentův krok velmi vítám. Jsem šťastný, že je tato kapitola uzavřená a že se můžeme zapojit do práce v Unii."
Lubomír Zaorálek, místopředseda ČSSD
"Tak trochu mi spadl kámen ze srdce, protože jsem v německých médiích četl, že EU trpí reformní zácpou. Nyní můžeme konečně přejít k jiným tématům, reforma institucí je téma, které se snad nebude delší dobu řešit. Zkrátka pryč od ústavní a Lisabonské smlouvy k důležitým lidským věcem, Evropa potřebuje opravit reputaci a ukázat, že je tu pro lidi."

0 hlasů

Heinz Fischer, který obhajuje svůj post, označil Benešovy dekrety za "těžké bezpráví".... to se psal rok 2010

Klaus reaguje na rakouského prezidenta: Výjimka z Lisabonu byla prozíravá

Z Česka se hned ozvaly hlasy, že by se Praha měla ohradit. Prezident Václav Klaus vzkázal z návštěvy Spojených států, že lituje, že se v rakouské předvolební kampani opět "zneužívají tato bolavá historická témata". Fischer, který bude příští měsíc obhajovat prezidentskou funkci, se se vyjádřil o dekretech v pozdravném poselství Sudetoněmeckému krajanskému sdružení v Rakousku.

Podle českého prezidenta Fischerovy výroky ukazují, jak prozíravé bylo vyjednání české výjimky z listiny základních práv EU. Tu si Klaus vynutil právě kvůli údajnému riziku zpochybnění dekretů. "Ukazuje to, jak je nezbytné, aby byla tato výjimka co nejdříve závazně právně kodifikována," uvedl Klaus.

Předsedu Senátu Přemysla Sobotku (ODS) překvapilo, že vysoký představitel Rakouska ještě nyní napadá rozhodnutí velmocí, které Beneš dekrety provedl. Dekrety byly součástí poválečného řešení. "Jsou z mého pohledu platné, i když už samozřejmě dnes nemají svoje právní uplatnění", řekl Sobotka.

...... prof. Ing. Václav Klaus, CSc., dr. h. c. mult. - v letech 2003–2013 zastával úřad prezidenta České republiky........

5.2009 - Klause obviníme z velezrady, plánuje senátorka.....senátorka Alena Gajdůšková (ČSSD)..... Proevropští politici přemýšlejí, jak přitlačit na prezidenta Václava Klause, aby podepsal lisabonskou smlouvu. Uvnitř ČSSD vzniká plán popohnat prezidenta před soud pro velezradu. Nebo mu "jen" odebrat pravomoci, protože není způsobilý svůj úřad vést.

"Prezident je součástí moci výkonné a ta je podřízena moci zákonodárné. Jestliže prezident nekoná v souladu s ústavou a nerespektuje rozhodnutí moci zákonodárné, a ta je odvozena od vůle lidu, tak by bylo možné to kvalifikovat jako velezradu," řekla pro on-line deník TÝDEN.CZ senátorka Alena Gajdůšková (ČSSD).

Tato žaloba přichází úvahu, pokud prezident "jedná proti územní celistvosti státu, jeho suverenitě nebo demokratickým základům".

Použít by se přitom mohl podle senátorů i další paragraf. Parlament může rozhodnout, že dočasně pozastaví výkon prezidentského úřadu a jeho kompetence přenese na předsedu sněmovny a předsedu vlády. "Když prezident nekoná, co konat má, dá se dovodit, že není způsobilý, a pak je na zvážení, zda ty kompetence má mít. To je článek 66 ústavy," popisuje Gajdůšková.


....... nakonec ....... Byla podepsána 13. prosince 2007 v Lisabonu, Českou republikou byla ratifikována 3. listopadu 2009 a vstoupila v platnost 1. prosince 2009.

Klaus podepsal Lisabon. Česko tak ztrácí suverenitu, prohlásil
3. listopadu 2009

Prezident Václav Klaus podepsal Lisabonskou smlouvu. Učinil tak i přes zásadní výhrady, které ke smlouvě má. Česko podle něj ztratí suverenitu. Klaus také obvinil Ústavní soud z politikaření. Na prezidentův podpis čekala celá EU, závisel na něm totiž osud ratifikačního procesu.


0 hlasů

...... podvodu, který byl v té souvislosti Evropskou unií na České republice spáchán...... !!!!!!!!!

Zrada EU a Benešovy dekrety v ohrožení
15. 07. 2013


Od července 2013 se Chorvatsko stalo dalším členem EU. Média vůbec neinformovala o podvodu, který byl v té souvislosti Evropskou unií na České republice spáchán.
Když se schvalovala Lisabonská smlouva, Česká republika vyjednala, že v rámci Evropské unie získá důležitou výjimku z Listiny základních práv EU. Požadavek na získání této výjimky nebyl bezdůvodný, protože právě tato výjimka zajišťuje nedotknutelnost Benešových dekretů, a tedy majetku České republiky a jejích občanů.

Evropská unie tehdy na setkání premiérů slíbila, že nám tuto výjimku vloží kvůli složitosti schvalovacího procesu do přístupové smlouvy s Chorvatskem, aby ji snadno mohly schválit parlamenty všech členských zemí.

Přístupová smlouva byla sepsána, Chorvatsko se nyní stalo členem EU, ale naše výjimka nikde!

Evropská unie nedrží domluvu a nerespektuje tak naše zákony, staví nad ně svoje práva.

EU se od doby našeho vstupu výrazně změnila. Ubírá nám krok za krokem naše práva a tak nastal čas zamyslet se nad tím, jestli naše členství dává nadále smysl. Lidé by měli mít právo v referendu říct, jestli chtějí z EU vystoupit, nebo v ní zůstat.

0 hlasů

Já bych řekl, že Brno by to kvůli zviditelnění bralo. Minulý týden jsem cestoval a na dvou místech jsem viděl starší tabulku "zde byl v květnu 1945 zavražděn německými okupanty ten a ten" , ale v jiném městě poblíž Brna třetí se znění poplatném době "zde nacisté zastřelili" ...... již bez toho německého, malá ale významná drobnost

0 hlasů




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 06/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov