Předseda hnutí ANO Andrej Babiš odhlasoval mezi prvními občany na obecním úřadu v Průhonicích u Prahy. Po odchodu z volební místnosti novinářům řekl, že chce ve volbách zvítězit tak, aby nebylo možné sestavit vládu bez ANO. Chce také ve sněmovně co nejméně stran, aby se usnadnilo vytvoření vlády.
Letošní volby jsou podle Babiše zlomové pro budoucnost Česka. "Jde o to, jestli vyhrajeme a dostaneme tolik procent, aby nás neobešli jako v krajských volbách," připomněl, že v některých krajích sice loni ANO zvítězilo, v krajské radě ale nakonec nezasedlo. Babiš nicméně nechtěl tipovat, na jaký procentní zisk hnutí dosáhne.
Za největšího soupeře pro ANO označil Babiš současný politický systém. "My chceme porazit ten klientelisticko-korupční systém," řekl. Zároveň ale odmítl, že by ANO bylo ohrožením demokracie. Předseda ANO také doufá, že po volbách zasedne ve sněmovně co nejméně politických stran. "Čím víc jich tam bude, tím to bude větší problém. My potřebujeme většinový systém, koaliční vládnutí je problém všude v Evropě," řekl.
Babiš, jehož ANO je považováno za favorita, také řekl, že zatím nemá dohodnutou povolební schůzku s prezidentem Milošem Zemanem. "Uvidím, jak to zítra (v sobotu) dopadne, a podle toho budeme postupovat," řekl.
Předseda ANO přišel volit se svou manželkou Monikou. Na obecní úřad dorazili krátce po otevření volební místnosti, před nimi stačily odhlasovat zhruba dvě desítky lidí. Babišovo hlasování provázel velký zájem médií, asi tři desítky novinářů zcela zaplnily volební místnost průhonického úřadu.
Stropnický věří: Zelení se vrátí do sněmovny
Šéf Strany zelených Matěj Stropnický očekává, že jeho strana překročí pětiprocentní hranici a vrátí se do Poslanecké sněmovny. Řekl to poté, co v základní škole na pražském Žižkově odevzdal svůj hlas. Očekává spíše vyšší účast u voleb, bude však podle něj záležet i na tom, jak se jemu a dalším politikům podařilo přesvědčit občany, že jít k volbám je potřeba.
"Co se týče Zelených, očekávám, že vstoupíme do Poslanecké sněmovny," konstatoval Stropnický. Při svém odhadu vychází z výzkumů volebního potenciálu. "Pokud všichni ze součtu rozhodnutých a nerozhodnutých voličů přijdou, tak to znamená, že tam Zelení jsou, a to bude změna, ze které se někteří politici už nevzpamatují," uvedl.
Do volební místnosti dorazil Stropnický, který se tento týden přiznal k homosexuální orientaci, spolu se svým přítelem. Volební účast odhaduje spíš vyšší, což vyvozuje ze zájmu lidí o debaty či setkání s politiky. "Ale záleží, jestli jsme mimo jiné i já a Zelení dokázali, že volit je potřeba," uvedl.
Ve volbách se bude podle Stropnického rozhodovat, zda Česko čeká modernizace, nebo zaostávání. "Také jestli zůstaneme součástí pevného jádra Evropské unie, jestli skončí politika levné práce, lákání montoven," uvedl. Další otázkou podle něho je, zda se Česko začne zabývat celosvětovou výzvou, kterou je klimatická změna.
Klaus podpořil syna
Bývalý prezident Václav Klaus doufá, že lidé nepodcení význam parlamentních voleb, bojí se ale nízké volební účasti. Exprezident, který dnes i se svou ženou Livií volil v pražských Kobylisích, řekl novinářům, že mdlá předvolební kampaň možná lidi dostatečně nemotivovala, aby přišli k volebním urnám. Oba manželé využili i svůj preferenční hlas. Klaus novinářům řekl, že výběr mu usnadnil fakt, že letos kandiduje jeho syn. Václav Klaus mladší je na pražské kandidátce ODS.
"Mám strach, že volební kampaň byla tak mdlá a nevýrazná, že nevím, jestli jsou voliči dostatečně motivováni," řekl Klaus. Zároveň poznamenal, že letos mohou lidé vybírat z obrovské plejády stran, a mohou si proto z 31 možností vybrat tu, která odpovídá jejich názorům a požadavkům. "Myslím, že je o čem rozhodovat, a doufám, že lidi tyto volby nepodcení," řekl bývalý prezident České republiky.
Společně s Klausem dnes v Kobylisích volila také jeho manželka Livia, která je českou velvyslankyní na Slovensku. "Volby probíhají i v Bratislavě, ale z pochopitelných důvodů jsem přijela odvolit do Prahy," prohlásila. Na dotaz, zda důvodem jejího příjezdu je fakt, že na kandidátce ODS v Praze je syn manželů Klausových, velvyslankyně přímo neodpověděla. Klaus starší se k podpoře syna přihlásil. "Klidně to můžu říct, proč bych to neřekl," uvedl. Kandidatura Václava Klause mladšího mu prý dokonce ulehčila výběr. "Tentokráte nám to usnadnil náš syn, jinak by to bylo strašlivě těžké," prohlásil bývalý prezident a zakladatel ODS, který se už dříve se stranou rozešel.
Klaus vzápětí dodal, že ve skutečnosti není příznivcem takzvaného kroužkování - tedy udělování preferenčních hlasů jednotlivcům. "Byl bych pro, aby se mohly volit strany. Aby měly tak jasný program, že je to nepotřebné oddělovat na jednotlivé osoby," řekl.
Manželé Klausovi přišli do volební místnosti necelou půl hodinou po jejím otevření. Mezi prvními desítkami voličů byly starší páry, ale i rodiny s dětmi nebo mladí lidé.
Okamura: Věřím v dvouciferný výsledek
Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura věří, že jeho strana dosáhne ve volbách do sněmovny dvouciferného výsledku, aby mohla prosazovat svůj program a zejména pak zákon o všeobecném referendu. Okamura to řekl novinářům poté, co dnes hodinu po zahájení voleb odevzdal svůj hlas v pražské Hostivaři.
Okamura míní, že by jeho hnutí mohla pomoct vyšší volební účast. "My si myslíme, že bychom mohli udělat dvouciferný volební výsledek. To je naše velké přání," uvedl. Doufá, že výsledek voleb ukáže sílící pozici strany na české politické scéně. "Těšíme se na výsledek voleb a doufáme, že nás naši podporovatelé, sympatizanti a podpůrci voleb podpoří," dodal.
Okamurovo hlasování sledovalo několik desítek novinářů včetně zahraničních štábů. Předseda SPD přišel s předem připraveným lístkem. Poté, co se zaregistroval, tak si potřásl rukou se všemi členy volební komise a pak za plentou vložil lístek do obálky. Při vhazování obálky do urny se mezi novináři strhla menší strkanice.
Zahraniční novináři se Okamury ptali, proč se politici tolik vymezují proti migrantům, když v Česku nejsou. "Nemáte správné informace. Migranty máme," reagoval Okamura. Uvedl také, že je důležité, aby byl stát připraven na nebezpečí, které v souvislosti s migrací může hrozit i v budoucnosti.