Nová vláda
Babiš už nechce Šlechtovou a Hünera. "Nijak mi to nezdůvodnil"
22.06.2018 08:01 Aktualizováno 22.06. 10:12
Kromě odchodu pětice ministrů, kteří uvolní místa sociálním demokratům, by měl druhý kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) doznat oproti současné vládě v demisi změn na místech ministra obrany, průmyslu a obchodu a spravedlnosti.
Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (za ANO) oznámila, že ji Babiš do další vlády nenavrhne, totéž potvrdil serveru iRozhlas.cz i ministr průmyslu v demisi Tomáš Hüner (za ANO). Kvůli názorovému rozchodu s ANO nebude ve vládě ani šéf spravedlnosti v demisi Robert Pelikán (ANO), který se tento týden vzdal poslaneckého mandátu.
Členem nové vlády nebude ani současný ministr zahraničí Martin Stropnický (ANO, který se má stát velvyslancem v Izraeli.
- Karla Slechtova (@SlechtovaKarla) 22. června 2018
Babiš jména adeptů do vlády oznámil koncem minulého týdne prezidentu Miloši Zemanovi, v pátek je podle informací agentury ČTK zveřejní. Se Šlechtovou se sešel ráno. "Sdělil mi, že mě nenavrhne do další vlády," napsala ministryně. Později uvedla, že Babiš jí své rozhodnutí nijak nezdůvodnil. Pak zřejmě následovala stejná schůzka s Hünerem. Spekuluje se o tom, že by Šlechtovou mohl nahradit současný ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar, jehož resort má obsadit předseda ČSSD Jan Hamáček.
Vicepremiér a ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) ráno řekl, že žádnou speciální schůzku s Babišem neabsolvoval, z průběžných hovorů s premiérem podle něj vyplynulo, že by měl v kabinetu pokračovat. Podobně se vyjádřil i ministr školství Robert Plaga (ANO). Zůstat ve vládě by měli i ministryně financí Alena Schillerová, ministr dopravy Dan Ťok, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (všichni za ANO).
Předávání svých kanceláří naopak připravují ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová (ANO), kterou vystřídá sociální demokrat Petr Krčál (ČSSD), a ministr kultury Ilja Šmíd (za ANO), kterého vystřídá poslanec za ČSSD Antonín Staněk. Kontaktu s novináři se v pátek vyhnul Jiří Milek (za ANO), který končí na ministerstvu zemědělství a nahradí ho Miroslav Toman, nominovaný ČSSD.
Zdroje z okolí Pelikána v posledních dnech tvrdí, že Babiš vážně zvažuje jako Pelikánova nástupce poslankyni a právničku Taťánu Malou (ANO). Sám Pelikán by v čele úřadu údajně raději viděl svého náměstka Jeronýma Tejce. Malá opakovaně bránila Babiše v kauze Čapího hnízda. Podle ní by se projednání případu před soudem mohlo odsunout o čtyři roky nebo na dobu po nových volbách.
Současný ministr zahraničí Martin Stropnický by se měl stát velvyslancem v Izraeli. Se jménem europoslance Miroslava Pocheho (ČSSD), kterého jako jeho nástupce navrhuje ČSSD, mají problém prezident i komunisté. Zeman se dnes s Pochem sejde a bude ho žádat, aby od své nominace ustoupil. Poche i ČSSD to vylučují.
Šlechtová: Chtěla jsem pokračovat
Před schůzí vlády Šlechtová řekla, že se jí Babiš ptal na různé armádní zakázky včetně nákupu mobilních radarů. "Takže tam může být samozřejmě souvislost se zbrojními zakázkami i zbrojními firmami v České republice," poznamenala Šlechtová.
Připravovaný nákup radarů za 3,5 miliardy korun z Izraele nechala ministryně prověřit svou inspekcí a poznatky poté předala Vojenské policii. Hovořila o extrémně závažných pochybeních. Prověřit nechala i další zakázky, například nákup nových víceúčelových vrtulníků. Kritici poukazovali na zdržení důležitých zbrojních zakázek. "Snažila jsem se všechno zadávat transparentně, čistě, rozplétala jsem na ministerstvu obrany spoustu klientelistických sítí," prohlásila dnes Šlechtová.
Již dříve řekla, že by chtěla jako ministryně pokračovat. Musela ale čelit kritice kvůli tomu, že například ještě jako ministryně pro místní rozvoj používala na letišti VIP služby. Označila to za hon a za kampaň, kterou proti ní vede deník patřící do svěřenského fondu předsedy Babiše.
O svém dalším působení nechtěla Šlechtová mluvit. Řekla, že představu o své budoucnosti má, ale médiím ji nesdělila. Nyní začne vyklízet svou kancelář.
Šlechtová před příchodem na ministerstvo obrany působila jako ministryně pro místní rozvoj. Ve své politické kariéře se mohla opřít o přízeň prezidenta Miloše Zemana. Ten ji ale v poslední době kritizoval v souvislosti s českým postojem v kauze otravy jedem novičok.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.