Policie začala vyšetřovat, zda ministr financí Andrej Babiš (ANO) nepostavil svou velkolepou farmu Čapí hnízdo na Benešovsku za peníze z neprávem získaných evropských dotací. Informuje o tom pondělní vydání časopisu TÝDEN.
V roce 2008 dostal projekt Farma Čapí hnízdo, vlastněný akciovou společností s anonymními majiteli, padesátimilionovou dotaci z fondů EU na vybudování multifunkčního kongresového areálu nedaleko středočeských Olbramovic. Na dohled permanentně ucpané benešovské výpadovky vyrostla opulentní nemovitost.
"Nejlepší projekt, jaký jsem kdy vymyslel," říká o Čapím hnízdu Andrej Babiš v dokumentu Matrix AB, který o něm natočil dokumentarista Pavel Klusák. Ještě před dvěma lety přitom ministr financí vlastnictví Čapího hnízda popíral a říkal, že neví, komu patří.
Všechno nasvědčuje tomu, že se teď šéf hnutí ANO Babiš bude muset začít rozpomínat, jak to vlastně se stavbou Čapího hnízda bylo. Na konci listopadu totiž státní zástupci předali policii k přešetření jedno anonymní trestní oznámení. Jeho obsah je třaskavý a pro jednoho z nejmocnějších českých politiků a byznysmenů vysoce nepříjemný.
Týká se právních kliček, které přidělení padesátimilionové dotace doprovázely. Společnost krátce předtím, než jí na bankovních účtech přistály evropské peníze, patřila do koncernu Agrofert, konkrétně společnosti Agro ZZN Pelhřimov. Převod na anonymní majitele proběhl několik měsíců před podáním žádosti o dotaci. Po zákazu anonymních akcií v roce 2014 se společnost pod křídla Agrofertu zase vrátila.
Převzala ji firma IMOBA vlastněná společností SynBiol. Ta je součástí Agrofertu. Bezejmenné vlastníky tedy měla farma po dobu pěti let, kdy musela dodržovat podmínky dotačního programu.
* Proč na dotaci podle trestního oznámení Babiš neměl nárok?
* Jaké akce se na Čapím hnízdě pořádají?
* Jak bylo Čapí hnízdo propojené s Agrfertem potažmo s Andrejem Babišem?
* Je Babiš pro nebo proti evropským dotacím?
ODPOVĚDI NA TYTO A DALŠÍ OTÁZKY SI MŮŽETE PŘEČÍST V NEJNOVĚJŠÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 4. LEDNA.